Zamek Krzyżacki w Malborku

Szukając ciekawych atrakcji turystycznych w okolicach Elbląga nie sposób nie wspomnieć o Zamku Krzyżackim w Malborku. Jest to miejsce godne polecenia, które każdego roku przyciąga masę podróżników.

Malbork znajduje się na południowy zachód od Elbląga. Oba miasta dzieli około 30 kilometrów, które pokonać można w zaledwie 35 minut podróżując Drogą Krajową 22. Można też wybrać podróż pociągiem, która zajmie nie dłużej niż 20 minut.

Zamek w Malborku – historia

Mieszczący się w sercu Malborka Zamek Krzyżacki to ogromny, kilkuczłonowy kompleks gotyckich budowli. Przez półtora wieku stanowił siedzibę władców państwa zakonnego. Kolejne 320 lat służył natomiast jako polski zamek królewski. Cała konstrukcja zamku poza fundamentami z granitu i elementami z kamienia, wykonana jest z cegły. Czyni to Zamek w Malborku największym ceglanym zamkiem na całym kontynencie. W skład konstrukcji wchodzą otoczone obwarowaniami zamki Wysoki i Średni oraz przedzamcze. Zamek powstawał w kilku fazach, a jego budowa trwała od końca XIII do połowy XV wieku.

Malbork stał się oficjalną stolicą państwa zakonnego w 1309 roku, po tym jak z Wenecji przeniesiono do niego siedzibę wielkich mistrzów Zakonu. Kilkadziesiąt lat po bitwie grunwaldzkiej Kazimierz Jagiellończyk odkupił zamek od strzegących go czeskich oddziałów zaciężnych. Ceną było uregulowanie zaległych żołdów oraz długów, jakie mieli krzyżacy. Wynikały one z ogromnych kosztów utrzymania i modernizacji tego obiektu. Przez setki lat Zamek w Malborku pełnił rolę siedziby starosty królewskiego oraz jedną z rezydencji polskich królów. W 1773 roku zamek przejęli Prusacy, przerabiając go na magazyny i koszary, niszcząc przy tym zabytkową architekturę. W pewnym momencie postanowili nawet całkowicie rozebrać zamek, jednak spotkało się to z ogromnym sprzeciwem i niezadowoleniem w samych Prusach. Zmieniono wówczas nastawienie do zamku i rozpoczęto prace remontowe. W latach 1882-1921 prowadzone były przez Konrada Steinbrechta, fachowca od średniowiecznej kultury. Po wojnie modernizacją zajęli się już polscy konserwatorzy.

Zamek Krzyżacki – zwiedzanie

Dla turystów przybywających do Malborka w celu zwiedzania Zamku Krzyżackiego przygotowano wiele atrakcji. Zobaczenie wszystkich pomieszczeń, wystawnych sal i różnych zakamarków zajmuje około 3,5 godziny z przewodnikiem oraz 2,5 godziny z audioprzewodnikiem. Warto pamiętać, że gospodarzem obiektu jest Muzeum Zamkowe, podlegające Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki jego ciężkiej pracy udało się zgromadzić w sumie ponad czterdzieści tysięcy muzealiów. Turyści mogą zatem podziwiać zarówno bogatą kolekcję średniowiecznych elementów architektonicznych, zestawy dawnej broni i uzbrojenia, zbiór artystycznych wyrobów z bursztynu czy bogatą kolekcję numizmatów, nawiązującą do tradycji malborskich mennic. W 1997 roku Zamek Krzyżacki w Malborku wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.