ZabytkiZwiedzanie

Święta Lipka: co warto tutaj zobaczyć?

To znane sanktuarium maryjne jest nie tylko celem licznych pielgrzymek, ale i ważnym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Warmii i Mazurach. Święta Lipka to wyjątkowe atrakcje, ciekawa architektura i wyjątkowa sceneria. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce przynajmniej raz w życiu?

Powodów, dla których warto wybrać się do Świętej Lipki, jest wiele. Jednych zachęca bliskość Reszla, innych – historia tego niezwykłego miejsca. Wiadomo, że kult maryjny zaczął się tu rozwijać już w XIV wieku. W gronie dawnych pielgrzymów nie brak znanych osobistości, takich jak wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern, który w 1519 roku pieszo i bosko przybył do Świętej Lipki z Królewca. W 1525 roku w Prusach, do których należała Święta Lipka, zakazano wiary katolickiej. W protestanckim kraju miejsca na katolickie sanktuarium maryjne nie było. Cudowna figurka, będąca celem pielgrzymek, została zatopiona w jeziorze, a samo sanktuarium uległo zniszczeniu. Dopiero w latach 80-tych XVII wieku, dzięki jezuitom, kult maryjny w tym miejscu zaczyna się na nowo rozwijać. Wzniesiony w tym czasie kościół zachwyca swą formą i pięknym wnętrzem, dzięki czemu jest nazywany „perłą baroku”. Na co warto zwrócić uwagę podczas jego zwiedzania?

Dumą sanktuarium są organy, przyciągające zarówno swym wyglądem, jak i dźwiękiem. Klasztorne krużganki, piękne freski – oto dzieła sztuki, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dumą kościoła jest jednak ołtarz główny, w którym znajduje się obraz Matki Bożej – Matki Jedności Chrześcijan, wzorowany na ikonie Matki Bożej z rzymskiej Bazyliki Większej Matki Bożej. Autorem tego obrazu jest Bartłomiej Pens – belgijski artysta, który zamieszkał w Elblągu.

Święta Lipka może się też pochwalić małym muzeum, w którym można się zapoznać z historią sanktuarium oraz z lista znanych postaci, które pielgrzymowały do tego miejsca. Nie brak tu również informacji na temat jezuitów i ich działalności, historii miejscowości oraz pamiątek z misji. Całość może oczarować każdego, warto zatem tak ułożyć program wycieczki po ej części Warmii i Mazur, by znaleźć czas na odwiedzenie tej placówki.

Powiązane tematy
Zabytki

Twierdza Modlin, piękne miejsce, które musisz zobacyzć

Twierdza Modlin, niegdysiejszy Nowogieorgiewsk jest bardzo rozległym kompleksem umocnień, który…
Czytaj dalej
Zwiedzanie

Jakie polskie miasta warto zobaczyć?

Najpiękniejsze w podróżach jest to, że kierunków zwiedzania jest multum i zawsze pozostają te…
Czytaj dalej
Zwiedzanie

Co zabrać ze sobą na jesienny wyjazd?

Nie tylko latem warto zwiedzać polskie, urokliwe miasta. Również jesień to czas, w którym…
Czytaj dalej

1 Comment

Comments are closed.