Święta Lipka: co warto tutaj zobaczyć?

To znane sanktuarium maryjne jest nie tylko celem licznych pielgrzymek, ale i ważnym punktem w programie niemal każdej wycieczki po Warmii i Mazurach. Święta Lipka to wyjątkowe atrakcje, ciekawa architektura i wyjątkowa sceneria. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce przynajmniej raz w życiu?

Powodów, dla których warto wybrać się do Świętej Lipki, jest wiele. Jednych zachęca bliskość Reszla, innych – historia tego niezwykłego miejsca. Wiadomo, że kult maryjny zaczął się tu rozwijać już w XIV wieku. W gronie dawnych pielgrzymów nie brak znanych osobistości, takich jak wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern, który w 1519 roku pieszo i bosko przybył do Świętej Lipki z Królewca. W 1525 roku w Prusach, do których należała Święta Lipka, zakazano wiary katolickiej. W protestanckim kraju miejsca na katolickie sanktuarium maryjne nie było. Cudowna figurka, będąca celem pielgrzymek, została zatopiona w jeziorze, a samo sanktuarium uległo zniszczeniu. Dopiero w latach 80-tych XVII wieku, dzięki jezuitom, kult maryjny w tym miejscu zaczyna się na nowo rozwijać. Wzniesiony w tym czasie kościół zachwyca swą formą i pięknym wnętrzem, dzięki czemu jest nazywany „perłą baroku”. Na co warto zwrócić uwagę podczas jego zwiedzania?

Dumą sanktuarium są organy, przyciągające zarówno swym wyglądem, jak i dźwiękiem. Klasztorne krużganki, piękne freski – oto dzieła sztuki, którym z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dumą kościoła jest jednak ołtarz główny, w którym znajduje się obraz Matki Bożej – Matki Jedności Chrześcijan, wzorowany na ikonie Matki Bożej z rzymskiej Bazyliki Większej Matki Bożej. Autorem tego obrazu jest Bartłomiej Pens – belgijski artysta, który zamieszkał w Elblągu.

Święta Lipka może się też pochwalić małym muzeum, w którym można się zapoznać z historią sanktuarium oraz z lista znanych postaci, które pielgrzymowały do tego miejsca. Nie brak tu również informacji na temat jezuitów i ich działalności, historii miejscowości oraz pamiątek z misji. Całość może oczarować każdego, warto zatem tak ułożyć program wycieczki po ej części Warmii i Mazur, by znaleźć czas na odwiedzenie tej placówki.

Jeden komentarz w temacie “Święta Lipka: co warto tutaj zobaczyć?

Comments are closed.