Wołanie strażaków o zaprzestanie niebezpiecznej praktyki wypalania traw

Zamiana zimy na wiosnę to okres, kiedy dochodzi do drastycznego wzrostu liczby pożarów wywołanych przez płonące trawy na łąkach i nieużytkach rolnych każdego roku. Przy tym te rodzaje pożarów są wyjątkowo groźne, gdyż sucha trawa szybko się pali, co zagraża zdrowiu i życiu ludzi.

Prędkość, z jaką taki pożar może się rozprzestrzeniać, może przekraczać 20 km/h. Gdy płonące trawy znajdują się nieopodal budynków mieszkalnych, ludzie nierzadko ponoszą stratę dobytku zgromadzonego przez całe ich życie podczas takich zdarzeń!

Typowe usprawiedliwienie osób podpalających trawy to rzekome użyźnianie gleby, co absolutnie NIE jest prawdą!

Proces wypalania traw prowadzi do wyniszczenia gleby, hamuje naturalny rozkład resztek roślinnych oraz absorpcję azotu z atmosfery, które są niezbędne dla gleby. Podczas palenia traw do powietrza dostają się szkodliwe substancje chemiczne, które są toksyczne dla ludzi i zwierząt. W wyniku pożarów giną różne gatunki zwierząt, które mają swe siedliska na ziemi i w krzewach, a także niszczone są miejsca lęgowe.

W wyniku pożarów traw powstaje gęste zadymienie, które stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla osób znajdujących się w bliskim otoczeniu. Obniżona widoczność z powodu dymu na drogach często prowadzi do powstawania wypadków komunikacyjnych.

Podpalanie traw blisko terenów leśnych może skutkować pożarem lasu, co przekłada się na śmierć wielu zwierząt. Często one popadają w panikę z powodu silnego zadymienia, tracą orientację i biegną prosto w płomienie.

Każdego roku w wyniku pożarów traw od kilku do kilkunastu osób traci życie. Wymagane działania gaśnicze, które muszą podjąć strażacy, są żmudne i czasochłonne, a jednocześnie zasoby ratownicze mogłyby być potrzebne do ratowania ludzkich żyć i zdrowia w innym miejscu.

Pierwszego dnia marca rozpoczęła się tegoroczna kampania „Stop Pożarom Traw”.

Celem tej kampanii jest edukowanie społeczeństwa oraz budowanie świadomości o tym, że palenie traw jest nie tylko niebezpieczne i niesie ze sobą wiele negatywnych skutków, ale jest również nielegalne i surowo karane.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, osoby podpalające trawy mogą zostać ukarane grzywną do 5000 zł. W sytuacji, gdy pożar zagraża zdrowiu lub życiu ludzi, sprawca może poniósł karę pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

W trosce o naszą planetę! STOP pożarom traw!!