Elbląg, miasto bogate w historię, będzie gospodarzem eventu o nazwie Truso Fest – Wikiński Festiwal Wody i Ognia. To wydarzenie ma na celu odzwierciedlenie atmosfery osady Truso – jedynego skandynawskiego osiedla na terenie współczesnej Polski. Event jest planowany na 29 czerwca pod patronatem Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, jak informuje dr Jakub Jagodziński z tej instytucji.
Festiwal ma na celu ukazanie unikatowości Truso oraz propagować jej historyczne badania. Na jeden dzień dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego przekształci się w autentyczną wioskę wikińską. Grupy rekonstrukcji historycznej, specjaliści od dawnych rzemiosł i eksperci z dziedziny archeologii doświadczalnej zostały zaproszone do udziału. Dzięki nim uczestnicy będą mogli poczuć klimat epoki wikińskiej i zobaczyć na własne oczy starożytne rzemiosła, takie jak garncarstwo, złotnictwo czy obróbka bursztynu – opisuje Jakub Jagodziński.
Planowane są również inne atrakcje. Uczestnicy będą mieli okazję popłynąć w rejs po rzece Elbląg repliką statku z czasów Wikińców. Pokazy walk wojowników z grup rekonstrukcji historycznej, wykłady oraz kuratorskie zwiedzanie wystaw to również część planu na festiwal – podkreśla Jagodziński.
Więcej informacji o festiwalu Truso Fest, zaplanowanym na 29 czerwca, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu ujawni wkrótce. „Szczegółowy program całego wydarzenia zostanie udostępniony na naszej stronie internetowej najpóźniej na początku nadchodzącego tygodnia. Prosimy o jeszcze trochę cierpliwości” – deklaruje Jakub Jagodziński.
Podczas festiwalu każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. „Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych” – mówi Jakub Jagodziński. „Przygotowaliśmy trzygodzinne animacje, a jedno ze stanowisk będzie poświęcone grom i zabawom historycznym, w tym tym z okresu wczesnego średniowiecza”.
Na tydzień przed Festiwalem, 22 czerwca, wikingowie zawitają do Centrum Handlowego Ogrody. „To będzie nowość. Po raz pierwszy wyjdziemy z historią na teren galerii handlowej, aby opowiedzieć o Truso, wypromować Festiwal i zaprosić na niego jak najwięcej gości” – dodaje Jakub Jagodziński.