O zmianach w prawie jazdy dla seniorów

Pojawia się pytanie, kiedy osobę starszą nie powinno się już dopuszczać do prowadzenia samochodu. Taka zagwozdka zwykle wraca na wierzch, kiedy dochodzi do wypadku, którego sprawcą jest osoba w podeszłym wieku.

Ostatnio w Elblągu, na skrzyżowaniu ulicy Królewieckiej i ulicy Piłsudskiego, doszło do kolizji dwóch seniorów. 75-letni mężczyzna kierujący mercedesem podczas próby zawracania zderzył się z 86-latkiem za kółkiem toyoty RAV4. Takie zdarzenia goszczą często na stronach policyjnych kronik.

W związku z powyższym, Unia Europejska planuje przeprowadzenie gruntownej reformy prawa jazdy, mającej na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. W Polsce nowe przepisy dotyczące osób starszych za kółkiem mają wejść w życie z początkiem stycznia 2024 roku.

Ale czym dysponować musi senior, by prowadzić pojazd? Zdaniem specjalistów, to nie tylko brak demencji, choroby Alzheimera czy Parkinsona decyduje o zdolności do prowadzenia auta. Również inne problemy zdrowotne mogą stanowić barierę – zaburzenia neurologiczne, kłopoty ze wzrokiem czy słuchem, zaburzenia psychiczne oraz stany zapalne stawów.

Z myślą o bezpieczeństwie seniorów i innych uczestników ruchu drogowego, Unia Europejska, a za nią Polska, planuje wprowadzić nowe regulacje dotyczące prawa jazdy. Ich kluczowe założenia to:

– Obowiązkowe badania psychologiczne dla kierowców w wieku 65 lub 70 lat; w przypadku wyniku pozytywnego możliwość dalszego prowadzenia samochodu;
– Wprowadzenie cyklicznych testów dla osób po 70 roku życia;
– Skrócenie ważności prawa jazdy dla seniorów do 5 lat;
– Wymóg corocznych badań psychologicznych dla osób powyżej 75 roku życia.