Oszustwa cybernetyczne: blokada komputera jako metoda wyłudzania pieniędzy

Oszustwa w cyberprzestrzeni są niestety codziennością. Jedną z metod, jakie stosują przestępcy, jest blokowanie ekranu użytkownika, straszenie konsekwencjami prawnymi i wymuszanie wpłat na wskazane konto bankowe. Takie doświadczenie spotkało mieszkankę Elbląga, od której oszuści próbowali wyłudzić 600 zł. Na szczęście, kobieta nie dała się oszukać i zgłosiła incydent do odpowiednich służb.

Chociaż strategia ta nie jest nowa, nadal znajdują się osoby, które stają się jej ofiarami. Zasada działania jest prosta. Podczas surfowania po sieci, użytkownik może natknąć się na fałszywy komunikat imitujący policyjną blokadę komputera. Komunikat ten, przedstawiony w pełnym ekranie i ozdobiony logotypem polskiej Policji, informuje o domniemanym zablokowaniu komputera z powodu przeglądania treści, które są nieodpowiednie. Oszuści podsuwają link prowadzący do elektronicznego systemu płatności, sugerując wpłatę grzywny w kwocie 600 zł. Zdjęcia i elementy graficzne skopiowane ze strony policji mają na celu sprawić wrażenie autentyczności.

Rzeczywistość jest jednak inna. Policja nigdy nie stosuje takich metod – nie blokuje komputerów ani nie żąda opłacenia grzywien poprzez linki podane w taki sposób. Wpłata środków w ten sposób niemal zawsze kończy się ich utratą, a korzystanie z linków zaproponowanych przez oszustów może skutkować ujawnieniem wrażliwych danych osobowych złodziejom.

Zachęcamy wszystkich, którzy spotkają się z podobnym problemem, do jak najszybszego zgłoszenia sprawy do najbliższej jednostki policji.