Pojawia się pytanie, kiedy osobę starszą nie powinno się już dopuszczać do prowadzenia samochodu. Taka zagwozdka zwykle wraca na wierzch, kiedy dochodzi do wypadku, którego sprawcą jest osoba w podeszłym wieku.
Ostatnio w Elblągu, na skrzyżowaniu ulicy Królewieckiej i ulicy Piłsudskiego, doszło do kolizji dwóch seniorów. 75-letni mężczyzna kierujący mercedesem podczas próby zawracania zderzył się z 86-latkiem za kółkiem toyoty RAV4. Takie zdarzenia goszczą często na stronach policyjnych kronik.
W związku z powyższym, Unia Europejska planuje przeprowadzenie gruntownej reformy prawa jazdy, mającej na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. W Polsce nowe przepisy dotyczące osób starszych za kółkiem mają wejść w życie z początkiem stycznia 2024 roku.
Ale czym dysponować musi senior, by prowadzić pojazd? Zdaniem specjalistów, to nie tylko brak demencji, choroby Alzheimera czy Parkinsona decyduje o zdolności do prowadzenia auta. Również inne problemy zdrowotne mogą stanowić barierę – zaburzenia neurologiczne, kłopoty ze wzrokiem czy słuchem, zaburzenia psychiczne oraz stany zapalne stawów.
Z myślą o bezpieczeństwie seniorów i innych uczestników ruchu drogowego, Unia Europejska, a za nią Polska, planuje wprowadzić nowe regulacje dotyczące prawa jazdy. Ich kluczowe założenia to:
– Obowiązkowe badania psychologiczne dla kierowców w wieku 65 lub 70 lat; w przypadku wyniku pozytywnego możliwość dalszego prowadzenia samochodu;
– Wprowadzenie cyklicznych testów dla osób po 70 roku życia;
– Skrócenie ważności prawa jazdy dla seniorów do 5 lat;
– Wymóg corocznych badań psychologicznych dla osób powyżej 75 roku życia.