Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami w Elblągu i okolicach

Specjaliści pracujący dla Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyemitowali drugiego stopnia ostrzeżenie dotyczące grożących upałów. Oświadczenie to ma zastosowanie między innymi dla mieszkańców Elbląga oraz ziem powiatu elbląskiego.

„Przewiduje się występowanie wysokich temperatur. W ciągu dnia oczekuje się, że temperatura wzrośnie do wartości pomiędzy 30°C a 34°C. Natomiast w nocy najniższa temperatura powinna oscylować w granicach od 16°C do 20°C” – wynika z informacji zawartych w komunikacie IMGW.

Podczas trwania upałów niezwykle istotne jest przestrzeganie pewnych fundamentalnych reguł, które mogą nas ustrzec przed ryzykiem związanym z ekspozycją na silne słońce. Upały stanowią zagrożenie przede wszystkim dla małych dzieci, seniorów, jak również dla osób cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie czy problemy sercowe. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy przebywać w domach podczas najbardziej upalnej części dnia (pomiędzy 10:00 a 17:00).

Jeżeli jednak musimy opuścić nasze mieszkania, powinniśmy zadbać o to, aby nasze ubrania były przewiewne i chroniły jak największą część ciała, nosisz coś na głowie i odpowiednie obuwie. Powinniśmy także pamiętać o tym, aby mieć przy sobie małą butelkę z minerałami. Powinniśmy unikać długotrwałego przebywania na słońcu, opalania się, a naszej skórze powinniśmy zapewnić ochronę stosując kremy z filtrami. Ważnym jest też spożywanie dużej ilości płynów, przy czym powinniśmy omijać słodkie napoje i alkohol, jak również spożywać lekkie posiłki. Wreszcie gorąco zachęcamy do tego, aby nie pozostawiać dzieci i zwierząt samopas w samochodzie! Nawet na krótką „chwilę”. W dni upalne temperatura w samochodzie zaparkowanym na słońcu może wzrosnąć nawet do 90°C! Gdy obserwujesz taki incydent, nie bój się zgłosić go do Policji lub Straży Miejskiej, nim będzie za późno.