Zakup własnego mieszkania to dość trudny proces, który wymaga podejmowania wielu decyzji. Taka inwestycja niestety często podejmowana jest pod wpływem wielkich emocji, które mogą przekreślać szansę na mądry wybór lokalu. Aby zakupić dobre mieszkanie i nie przepłacić, należy bardzo uważnie przejrzeć się umowie kupna-sprzedaży. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jakich? O tym poniżej.
Jak efektywnie szukać ogłoszeń?
Przygotowanie i zaplanowanie całego procesu to bardzo dobry pomysł, który pozwoli nam bez nerwów i niepotrzebnych emocji podejść do realizacji inwestycji. Pierwszym krokiem jest oczywiście odszukanie mieszkań w rejonie, który nas interesuje.
Znalezienie mieszkań, które są zgodne z naszymi wymaganiami, pozwalają zaoszczędzić sporo czasu na wizytach. Im więcej dowiemy się z oferty oraz rozmowy telefonicznej, tym mniej rozczarowań i niepotrzebnych odwiedzin nas spotka.
Aby znaleźć nieruchomości, które odpowiadają naszym potrzebom, warto użyć specjalnych filtrów w popularnych portalach ogłoszeniowych. Są nimi między innymi cena, kondygnacja, liczba pokoi, metraż, standard wykończenia, umeblowanie i inne.
Oglądanie mieszkania
Jeżeli znaleźliśmy już kilka – kilkanaście propozycji, które nas interesują, czas na dokładne obejrzenie każdej z nich. Przed wizytą warto jednak bardzo dokładnie dopytać wszelkie szczegóły przez telefon.
Wizyta w mieszkaniu to ważny moment. Musimy być niezwykle skupieni i dostrzec rzeczy, które mogą być istotne z punktu widzenia użytkowania lokalu. Dopytajmy o remont instalacji, koszty utrzymania mieszkania, czy umeblowanie wchodzi w ofertę sprzedaży.
Jeżeli mamy nikłe pojęcie o budowie, to warto przyjść na rozeznanie z fachowcem. Pomoże on zwrócić uwagę na istotne fakty i swoimi cennymi spostrzeżeniami może ustrzec nas przed kosztownymi problemami związanymi z niektórymi usterkami.
Księga wieczysta to skarbnica wiedzy
Jeżeli znaleźliśmy już wymarzone mieszkanie, a jego stan nie budzi żadnych zastrzeżeń, warto także bardzo dokładnie prześwietlić księgę wieczystą nieruchomości. Jest to skarbnica wiedzy, z której dowiemy się wielu istotnych rzeczy. Przykładowo, kim jest właściciel, czy na nieruchomości ciążą ewentualne długi, jakie są ograniczenia korzystania z lokalu itp.
Okolica i sąsiedzi
Warto także zagłębić się w infrastrukturę otoczenia mieszkania oraz zwrócić uwagę na hałas panujący wokół. Mieszkanie w pobliżu wjazdu do garażu, śmietnika, marketu, czy placu zabaw może generować spore trudności w codziennym funkcjonowaniu.