5 kroków do znalezienia wymarzonego mieszkania w Trójmieście

Trójmiasto oferuje nie tylko malownicze widoki, ale także mnóstwo możliwości dla osób, które marzą o znalezieniu idealnego mieszkania. Jednak szeroki wachlarz dostępnych nieruchomości na sprzedaż w tym regionie sprawia, że wybór odpowiedniego lokalu nie należy do najłatwiejszych zadań. W naszym artykule przedstawimy 5 aspektów, które warto wziąć pod uwagę w procesie poszukiwania wymarzonego M.

Popyt na mieszkania w Trójmieście

Jak wynika z danych dostępnych na portalu Polska w liczbach, w 2022 roku na pobyt stały w Gdańsku zameldowało się 5167 osób, w Gdyni zarejestrowano 2527 takich zameldowań, a w Sopocie – 286. Wiele osób przeprowadzających się Trójmiasta szuka swoich wymarzonych mieszkań. W dalszej części artykułu przedstawimy 5 ważnych czynników, którymi warto się kierować w procesie poszukiwania idealnego M.

Mieszkanie od dewelopera czy lokal z drugiej ręki?

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć w procesie poszukiwania wymarzonej nieruchomości, jest wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.

·   Do zalet mieszkań prosto od dewelopera należą m.in. zgodność z najnowszymi standardami budowlanymi i technologicznymi oraz możliwość urządzenia lokalu od podstaw, zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami. Wady nieruchomości z rynku pierwotnego to natomiast stosunkowo wysoka cena czy potencjalne opóźnienia w oddawaniu lokali.

·   Plusy mieszkań z drugiej ręki to przede wszystkim atrakcyjna cena, możliwość wprowadzenia się od razu po zakupie. Lokale z rynku wtórnego najczęściej są wyposażone i umeblowane, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na zakupie mebli i domowych sprzętów. Główną wadą nieruchomości z rynku wtórnego może być natomiast stan techniczny oraz standard wykończenia. Takie mieszkania często wymagają remontu, co wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów.

Lokalizacja nieruchomości

Ważnym czynnikiem podczas poszukiwania wymarzonej nieruchomości jest jej lokalizacja. To właśnie ona wpływa na jakość życia i nasze codzienne funkcjonowanie. Do dzielnic Gdańska, które są uważane za najbardziej przyjazne dla mieszkańców, należą Przymorze Wielkie, Zaspa-Rozstaje czy Żabianka. Jeśli natomiast chodzi o Gdynię, dużą popularnością wśród osób poszukujących idealnego M cieszą się m.in. Redłowo, Karwiny i Chwarzno-Wiczlino.

Szeroki wybór ofert mieszkań na sprzedaż i do wynajęcia w różnych lokalizacjach dostępny jest w serwisie GetHome – https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/gdansk/.

Metraż mieszkania

Odpowiednia powierzchnia nieruchomości ma duży wpływ na komfort życia, organizację przestrzeni i codzienne funkcjonowanie domowników. Planując zakup mieszkania, warto zastanowić się nad swoimi preferencjami dotyczącymi metrażu. Wiele zależy od liczby osób, które będą mieszkały w lokalu, a także od indywidualnych potrzeb dotyczących ilości przestrzeni czy miejsca do przechowywania. W przypadku singla wystarczającym rozwiązaniem może być kawalerka, natomiast jeśli planujemy powiększenie rodziny, warto zastanowić się nad zakupem mieszkania o większym metrażu.

Funkcjonalność lokalu

Podczas zakupu nieruchomości warto uwzględnić funkcjonalność mieszkania i dostępność różnego rodzaju udogodnień. Przyjrzyjmy się takim kwestiom jak przede wszystkim rodzaj zabudowy, rozkład mieszkania czy piętro, na którym znajduje się lokal. Ważna jest też dostępność windy, piwnicy, balkonu lub ogródka i garażu czy parkingu.

Cena nieruchomości

Cena mieszkania to czynnik, który ma duże znaczenie dla wielu potencjalnych nabywców. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego lokalu warto dokładnie zapoznać się z rynkiem nieruchomości w regionie. Według portalu https://gethome.pl/ (stan na grudzień 2023), ceny mieszkań w Gdańsku i Gdyni przedstawiają się następująco:

·   Średnia cena nieruchomości z rynku wtórnego w Gdańsku to 12 506 zł za m2. Za mieszkanie z rynku pierwotnego musimy natomiast zapłacić średnio 15 938 zł za m2.

·   Średni koszt mieszkania z rynku wtórnego w Gdyni to 10 149 zł za m2. Lokal z rynku pierwotnego w tym mieście kosztuje natomiast średnio 20 917 zł za m2.

Podsumowując, w procesie poszukiwania wymarzonej nieruchomości trzeba zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Najistotniejsze z nich to między innymi: lokalizacja, metraż, cena, funkcjonalność oraz wybór pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym. Aby znaleźć mieszkanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb i oczekiwań, warto zajrzeć na portal GetHome, który posiada w swojej bazie szeroki wybór nieruchomości – https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/gdansk/t/kawalerki/.