Zwierzaki z elbląskiego schroniska

Wiele psów i kotów trafia co roku do schronisk rozsianych po całej Polsce. Nie inaczej jest w przypadku Elbląga. W tutejszym schronisku znajdziemy wiele zwierząt, które szukają nowego domu. Zima to szczególnie trudny czas, który dla wielu bezpańskich psów oraz kotów może się źle skończyć, jeśli nie uzyskają one odpowiedniej opieki. Właśnie dlatego schroniska dla zwierząt odgrywają tak dużą rolę. Niestety, miejsce w nich jest ograniczone, dlatego apelują one o adopcję i przygarnięcie pod swój dach psa lub kota. Zwierzaki na pewno będą bardzo wdzięczne za taką opiekę, jednak zanim zdecydujemy się na przygarnięcie jednego z nich warto wiedzieć o kilku rzeczach.

O tym warto wiedzieć przed adopcją

Jedną z ważniejszych rzeczy, o których nie możemy zapominać, jest fakt, że każde zwierzę ma swój odrębny charakter. Jeżeli mamy dzieci, musimy zdawać sobie sprawę, że nie każdy pies lub kot będzie dla nich odpowiednim towarzyszem zabaw. Dlatego też przed zdecydowaniem się na adopcję konkretnego zwierzaka warto upewnić się czy nawiąże ono dobry kontakt z dzieckiem. Poza tym zarówno wśród psów, jak i wśród kotów wyróżniamy tak zwane kanapowce, czyli zwierzęta, które wolą spędzać czas w domu, jak i te, które potrzebują dużo ruchu i dobrze czują się na dworze. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli nie mamy dużych możliwości na codzienne długie spacery z psem lub jeśli chcemy, aby kot towarzyszył nam w domu przez większość czasu.

Jak adoptować psa lub kota

Chociaż pracownikom elbląskiego schroniska, a także wolontariuszom bardzo zależy na znalezieniu odpowiedniego domu dla każdego z ich podopiecznych, to zanim zdecydują się go oddać danej osobie czy rodzinie, przeprowadzają z nią wywiad. Dotyczy on między innymi powodów dla których ktoś decyduje się na adopcję zwierzęcia. Zdarzają się niestety osoby, które szukają jedynie darmowej okazji na przygarnięcie rasowego zwierzęcia albo takie, które traktują psa lub kota jako prezent na różnego rodzaju święta. Niestety, w tym przypadku często wracają one na nowo do schroniska, gdyż taki prezent nie zawsze jest trafiony. Na szczęście, zdecydowana większość osób, które decydują się przygarnąć psa lub kota, to osoby odpowiedzialne, którym leży na sercu dobro zwierzęcia.