Kilka faktów na temat Elbląga

Elbląg jest jednym z wielu ciekawych miast, które możemy odwiedzić będąc na wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Z wybranych kierunków możemy także zajrzeć do Elbląga w drodze na Mazury. Jego dobre położenie sprzyjało swego czasu również wizytom w Obwodzie Kaliningradzkim, choć obecnie nie są one już tak częste i popularne. Nie zmienia to jednak faktu, że Elbląg jest dość ciekawym miastem i jeżeli jest w pobliżu miejsca gdzie przebywamy, na pewno warto go odwiedzić. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym faktom, a także historii Elbląga.

Historia miasta

Historia Elbląga jest dosyć długa i bogata. Początki miasta sięgają średniowiecza, a więc pierwsze wzmianki są oddalone o sporo wieków od współczesnych czasów. W miejscu gdzie istnieje dzisiejsze miasto, już przed IX wiekiem istniała pruska osada Truso. Następnie w XIII wieku Krzyżacy wybudowali niewielki gród w miejscu ujścia rzeki Elbląg, a następnie przenieśli go w miejsce gdzie obecnie znajduje się stare miasto. Mijały lata, aż Elbląg osiągnął pełnię swojego rozkwitu i przeżywał tak zwany złoty wiek. Okres ten przypadał na koniec XVI i początek XVII wieku. Niestety, nie trwał on długo, gdyż niebawem miasto nieco podupadło, a z czasem zostało zniszczone podczas okupacji szwedzkiej. Następnie podczas zaborów, Elbląg znalazł się pod zaborem pruskim i przez dłuższy czas był okupowany. Z czasem jednak powrócił do Polski, a przemysł i handel zaczęły rozwijać się na tyle dobrze, że do dzisiejszych czasów Elbląg jest dobrze prosperującym miastem.

Atrakcje Elbląga

Dzisiaj w Elblągu możemy znaleźć wiele różnego rodzaju atrakcji turystycznych, wśród nich zabytki ściśle związane ze wspomnianą wyżej historią miasta. Na uwagę zasługuje wiele kościołów pochodzących z różnych czasów, cerkiew, a także niektóre kamienice, które przetrwały długie lata aż do naszych czasów. Poza atrakcjami typowo historycznymi, znajdziemy tutaj też piękne parki, w których będziemy mogli odpocząć i cieszyć się bliskością przyrody. Na uwagę zasługują także kawiarnie i restauracje, szczególnie te znajdujące się w obrębie Starego Miasta.