Zabytki w Elblągu

Każde miasto ma swój specyficzny klimat i nie inaczej jest w przypadku Elbląga. Chociaż dość często jest on pomijany na turystycznej mapie Polski, między innymi ze względu na dość bliskie sąsiedztwo Gdańska, to jednak jest tu wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia i zwiedzenia. Znajdziemy tutaj zarówno perełki historyczne, jak i architektoniczne. Poza tym, będziemy mogli zrelaksować się w przyjemnych okolicznościach przyrody. Przyjrzyjmy się jednak nieco bliżej zabytkom jakie możemy podziwiać w Elblągu oraz temu, dlaczego warto zwrócić na nie uwagę.

Początki Elbląga

Mimo że po drugiej wojnie światowej wiele elementów miasta zostało zniszczonych, to jednak powoli odzyskuje ono swoją dawną świetność. Poza tym, możemy podziwiać wiele zabytków z czasów poprzedzających XX wiek. Uważa się, że ludzie mieszkali na terenach dzisiejszego Elbląga już od bardzo dawnych czasów, jednak nie pozostały po tym okresie żadne pamiątki. Najstarsze wzmianki dotyczą natomiast osady Truso, która miała być zlokalizowana na terenie dzisiejszej wsi Janów. Zapiski dotyczące tej osady pochodzą już z V wieku. Co prawda oprócz zapisków nie zachowały się pozostałości osady, które moglibyśmy zwiedzać, jednak jest wiele innych ciekawych miejsc.

Najciekawsze zabytki w Elblągu

Jeśli mówić o zabytkach i najciekawszych miejscach w Elblągu, to z pewnością warto zacząć od Starego Miasta. Zresztą to właśnie na jego terenie lub w bliskim sąsiedztwie znajduje się większość najważniejszych zabytków z różnych okresów istnienia miasta. Wśród nich znajdziemy między innymi Bramę Targową pochodzącą z XIV wieku, a więc z czasów gotyku. Ma ona 26 metrów i naprawdę robi wrażenie. Obok bramy znajduje się pomnik piekarczyka związany z ciekawą historią miejską. Niedaleko możemy też obejrzeć zabytkową świątynię w Katedrze św. Mikołaja, która jest także doskonałym punktem widokowym. Warto przespacerować się również tak zwaną ścieżką kościelną, czyli jedną z wąskich uliczek miasta, która ma swój niepowtarzalny klimat. Jej nazwa bierze się stąd, że w przeszłości łączyła ona centralne punkty miasta jakimi były kościoły i katedry. Oczywiście, zabytków jest o wiele więcej, jednak jeśli nie masz zbyt dużo czasu warto zobaczyć chociażby te kilka wspomnianych miejsc.