Zakończony proces renowacji zabytkowej siedziby poczty w Elblągu

Poczta Polska poinformowała w środę o zakończeniu wieloletnich prac remontowych przeprowadzanych na elewacji swojej siedziby w Elblągu, która jest zlokalizowana przy placu Słowiańskim. Budowla, której historia sięga XIX wieku, znajduje się na liście zabytków od 1994 roku.

Unikalny budynek, stworzony z czerwonej cegły i piaskowca, uznawany jest za jeden z najbardziej okazałych obiektów pocztowych w całym kraju. Po ośmiu latach prowadzenia prac renowacyjnych, uroczyste zakończenie remontu miało miejsce w środę.

W 1887 roku elbląski mistrz budownictwa Otto Depmeyer wznosił ten niepowtarzalny budynek, który od początku swojego istnienia pełnił funkcję siedziby poczty. Wielokrotnie projektował on imponujące budowle na terenie miasta na przestrzeni przełomu XIX i XX wieku. Od 1945 roku obiekt ten stanowi siedzibę Urzędu Pocztowego Elbląg 1. Andrzej Śliwka, Wiceminister Aktywów Państwowych, podkreślił, że podczas II wojny światowej budynek cudownie uniknął zniszczenia.

Prace renowacyjne były poprzedzone przygotowaniem dokumentacji projektowej i konserwatorskiej. W ciągu ostatnich pięciu lat, od 2016 do 2021, przeprowadzono remonty elewacji zewnętrznej od strony ulic Garbary i Rycerskiej oraz zostały zabezpieczone attyki. Wykonano także prace blacharskie. W kolejnym roku odrestaurowano wieżę, a w 2023 roku odnowiono zabytkowy fragment budynku od strony ulicy Wieżowej. Ostatnie prace dotyczyły zewnętrznej elewacji (cegła i kamień) oraz obróbki metalowej.

Podczas renowacji każdy element elewacji był dokładnie czyszczony. Wypełniano ubytki, wymieniano spoiny i wzmacniano struktury. Łącznie odrestaurowano ponad 100 metrów kwadratowych elewacji. Poczta Polska zapowiedziała, że w najbliższych latach planuje przeprowadzić remont elewacji wewnętrznej, dziedzińca i dachu budynku. Fundusze na wszystkie prace pochodzą ze środków własnych spółki.