W dniu dzisiejszym, 9 czerwca, obywatele Polski wkroczyli do lokali wyborczych, aby oddać swoje głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z puli 1019 kandydatów, Polska ma za zadanie wybrać 53 europosłów. Głosowanie potrwa aż do godziny 21, w trakcie której powinna panować cisza wyborcza.
Według informacji dostarczonych przez Państwową Komisję Wyborczą, do godziny 17, 28,20% uprawnionych obywateli z całego kraju oddało swój głos. Tymczasem w okręgu nr 3, obejmującym województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie, frekwencja wyniosła na tę godzinę jedynie 26,01%. W przypadku samego województwa warmińsko-mazurskiego, frekwencja była jeszcze niższa – 24,75%, co dało naszemu regionowi przedostatnie miejsce na liście województw. Niższą frekwencję zanotowano tylko w województwie opolskim (23,60%).
Podczas konferencji o godzinie 18:30, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwester Marciniak, podkreślił, że choć dzisiejsza frekwencja do tej pory jest mniejsza o 4% w porównaniu do wyborów z 2019 roku, jest ona wyższa niż ostateczna frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku (nieco poniżej 21%), 2009 roku (nieco poniżej 25%) i 2014 roku (24%). W porównaniu z ostatnimi wyborami samorządowymi, które odbyły się 7 kwietnia i przyciągnęły 39,40% uprawnionych do głosowania, a także z wyborami parlamentarnymi z ubiegłego roku (15 października), gdzie frekwencja wyniosła o tej godzinie aż 57,54%, obecna frekwencja jest znacznie mniejsza.
Jeśli chodzi o samo miasto Elbląg, frekwencja wyborcza do godziny 17 wyniosła 27,97%, jak podała Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu. Wśród gmin powiatu elbląskiego największą frekwencję zanotowano w Pasłęku, a najmniejszą – w Markusach (18,73%).
W Elblągu głosowanie odbywało się w sumie w 62 obwodowych komisjach wyborczych. Przypominamy, że aby oddać ważny głos, należy zaznaczyć znak X w kratce znajdującej się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Pamiętaj również, że do lokalu wyborczego musisz zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem, na przykład dowód osobisty, paszport, prawo jazdy czy książeczkę wojskową.