Niezmienny od dwudziestu lat pomysł przeniesienia całej pediatrii do jednego miejsca w Elblągu zaczyna nabierać realnych kształtów. Z dniem 1 lipca, wszystkie usługi związane z pediatrią zostaną przeniesione z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego do Szpitala Miejskiego, zapowiedzieli dzisiaj (24 czerwca) dyrektorzy obu placówek, Elżbieta Gelert i Mirosław Gorbaczewski. Decyzję tę podejmowano mając na uwadze dobro pacjentów – szczególnie najmłodszych.
Do niedawna, oddział pediatryczny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zatrudniał około 50 osób. Jednak podczas szczytu sezonu zachorowań szpital nie był w stanie sprostać potrzebom pacjentów i ich rodziców ze względu na ograniczenia przestrzenne. Te trudności skłoniły dyrekcję do przeniesienia pediatrii do Szpitala Miejskiego, gdzie równocześnie przeprowadzane są remonty innych oddziałów.
Dyrektor Szpitala Miejskiego, Mirosław Gorbaczewski, wyraził swoją dumę z przeniesienia oddziału pediatrycznego, który, jak podkreślał, przez ostatnie 36 lat pracował wspaniale. Poinformował również, że cała kadra medyczna została zaproszona do współpracy w nowym miejscu. Oddział zostanie oficjalnie uruchomiony 1 lipca i będzie dysponować odpowiednio przygotowanym personelem.
Dyrektor Gorbaczewski zobowiązał się także do rozwijania placówki poprzez dodawanie kolejnych elementów związanych z opieką nad dziećmi, takich jak podstawowa opieka zdrowotna czy nocna i świąteczna opieka lekarska. W tych sprawach prowadzone są obecnie negocjacje z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Odpowiadając na potrzeby małych pacjentów, Szpital Miejski przy ulicy Komeńskiego udostępni 41 łóżek na oddziale pediatrycznym, tak jak to było do tej pory w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.
Co przyniesie przyszłość dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego po przeniesieniu pediatrii? Plany obejmują remont oddziałów onkologii i chemii dziennej oraz otwarcie stacji dializ i oddziału hematologii.
Lek. Alicja Rudzińska-Olszak, która prowadziła oddział pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, dziękowała dyrekcji i personelowi za wieloletnią współpracę. Odnotowano również, że na oddziale pediatrii tego szpitala przyjmowano rocznie około 2600-2800 dzieci.