Elbląscy funkcjonariusze policyjni przeprowadzili szczegółowe kontrole związane z akcją "Jednoślad"

Funkcjonariusze elbląskiego Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili szereg działań w ramach inicjatywy o nazwie „Jednoślad”. Przeprowadzono kontrolę 72 pojazdów, w tym 19 jednośladów – motocykli, motorowerów i rowerów. W czterech sytuacjach kierowcy tych pojazdów dopuścili się wykroczeń.

Akcja odbyła się 25 czerwca. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu podczas tej inicjatywy przeprowadzali szczegółowe kontrole kierowców jednośladów. Łącznie, inspekcja obejmowała 72 pojazdy, w tym 19 motocykli, skuterów i rowerów.

Podczas kontroli zidentyfikowano cztery przypadki naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierowców jednośladów. Funkcjonariusze nałożyli 29 mandatów karnych, w pięciu sytuacjach udzielili pouczeń, skierowali siedem wniosków o ukaranie do sądu i odnotowali siedem kolizji. Poddano badaniu alkomatem 248 kierowców – wszyscy byli trzeźwi.

„Jednoślad” to profilaktyczna inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości kierowców jednośladów o ich pozycji jako niechronionych uczestników ruchu drogowego, a także o zagrożeniach z tym związanych. Równocześnie, to okazja do promowania właściwych postaw na drodze względem innych użytkowników.

Z tego powodu funkcjonariusze przypominają, że droga jest miejscem dla wszystkich użytkowników. Korzystając z niej, mamy nie tylko prawa, ale również obowiązki. Musimy przestrzegać przepisów prawa, zwłaszcza tych dotyczących dozwolonej prędkości jazdy i zasad pierwszeństwa przejazdu. Powinniśmy również sygnalizować zamierzenie zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Zwracanie uwagi na naszą widoczność na drodze jest również istotne.