Pracownica Muzeum w Elblągu oskarżona o przywłaszczenie i oszustwo

Prokuratura Okręgowa w Elblągu wystąpiła z aktami oskarżenia przeciwko jednej z pracownic Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Kobieta jest podejrzana o przywłaszczenie ponad 26 tysięcy złotych publicznych pieniędzy oraz działanie na szkodę muzeum poprzez oszustwo.

Pierwszy zarzut dotyczy przywłaszczenia mienia ruchomego w formie gotówki, które było powierzone pracownicy przez elbląskie muzeum. Drugi zarzut wiąże się z kwestią oszustwa – prokuratura twierdzi, że osoba ta przedstawiła fałszywą fakturę jako autentyczną, co skutkowało przelaniem funduszy przez muzeum na prywatne konto pracownicy. Informacje te zostały potwierdzone przez Ewę Ziębkę, rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

W razie skazania kobiety za przywłaszczenie grozi jej do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za oszustwo nawet od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zawiadomienie o tej sprawie zostało złożone w prokuraturze przez Lecha Trawickiego, byłego dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, który został przesłuchany w charakterze świadka.

Przypomina się, że o tej sytuacji informowano już 6 lutego. Lech Trawicki wówczas wyjaśniał, że uszczuplenie środków muzeum zostało wykryte podczas wewnętrznej kontroli przez pracowników instytucji. Uszczuplenie mienia zostało zwrócone z odsetkami w ciągu dwóch tygodni od odkrycia. Informacje o incydencie zostały przekazane elbląskiemu samorządowi i prezydentowi oraz prokuraturze, zgodnie z obowiązującymi procedurami. Pracownik odpowiedzialny za szkodę złożył rezygnację i nie jest już zatrudniony w muzeum.

O sprawie informowaliszmy również, publikując wywiad z dyrektorem Lechem Trawickim i oświadczenie Biura Prasowego Prezydenta Elbląga, które było odpowiedzią na wywiad. W rezultacie prezydent Witold Wróblewski odwołał Trawickiego ze stanowiska dyrektora muzeum po przeprowadzeniu kontroli przez ratusz.

Prezydent Wróblewski stwierdził, że brak nadzoru dyrektorskiego i rażące łamanie dyscypliny finansów były powodem do dyskwalifikacji Trawickiego z funkcji dyrektora. 13 marca nowym dyrektorem muzeum został mianowany Mirosław Siedler.