Potrzeba edukacji na temat jazdy hulajnogą elektryczną podkreślona przez incydent z pijanym 61-latkiem

Pijany sześćdziesięciolatek, jadący na hulajnodze elektrycznej, spowodował wypadek drogowy poprzez potrącenie pieszego. Poszkodowany, ze złamaniami i siniakami na ciele, został przewieziony do najbliższego szpitala. Badania przeprowadzone przez policję wykazały, że operator hulajnogi był pod wpływem alkoholu, z ponad 1 promilem alkoholu we krwi. W całej tej sytuacji policja chciała przypomnieć o przepisach dotyczących bezpiecznego użytkowania hulajnóg elektrycznych.

Podczas zwykłego wtorkowego popołudnia (25.06.2024), około godziny 18:00, oficer dyżurny komendy policji w Ostródzie otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na ulicy Chrobrego. Użytkownik hulajnogi elektrycznej i pieszy byli zaangażowani w incydent. Wstępne dochodzenie wykazało, że 61-letni mężczyzna, jadący na hulajnodze elektrycznej, nie zachował odpowiedniej ostrożności podczas poruszania się po ścieżce rowerowej. W wyniku tego potrącił 68-letniego mężczyznę, który musiał być natychmiast przewieziony do szpitala z powodu obrażeń.

Policjanci na miejscu zdarzenia przeprowadzili badanie trzeźwości u kierującego hulajnogą elektryczną. Wynik wskazał obecność ponad 1 promila alkoholu we krwi. Kierowca hulajnogi został ukarany grzywną w wysokości 2500 złotych. Policjanci przygotowali odpowiednią dokumentację dotyczącą incydentu, klasyfikując go jako wypadek drogowy.

W kontekście zbliżającego się sezonu letniego i rosnącej popularności hulajnóg, policja chciała przypomnieć użytkownikom o przepisach dotyczących bezpiecznego korzystania z tych pojazdów. Hulajnoga elektryczna, zgodnie z definicją kodeksu drogowego (art.2 pkt 47b PRD), to dwuosiowy pojazd napędzany elektrycznie, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, skonstruowany tak, aby poruszał się tylko dzięki sile operatora na pokładzie.

Operatorzy hulajnóg muszą przestrzegać pewnych praw i obowiązków. Należy jechać po jezdni, na której prędkość nie przekracza 30 km/h, gdy nie ma ścieżki rowerowej ani ścieżki pieszo-rowerowej. Wyjątecznie można korzystać z chodnika, gdy ruch na jezdni przekracza 30 km/h i brakuje odpowiednich ścieżek. W takim wypadku operator hulajnogi elektrycznej musi poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, zachować ostrożność i nie utrudniać ruchu pieszego.

Ustawa zabrania użytkownikom hulajnóg elektrycznych ciągnięcia lub holowania innego pojazdu, przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, jazdy po jezdni (z wyjątkiem korzystania z pasa dla rowerów) oraz kierowania osobie nietrzeźwej lub po spożyciu alkoholu lub podobnych substancji. Hulajnogi elektoryczne należy parkować jak najdalej od krawędzi jezdni, równolegle do krawędzi chodnika i nie blokować ruchu pieszych.

Kierowanie hulajnogą elektryczną jest dozwolone dla osób powyżej 10 roku życia (z odpowiednim uprawnieniem), natomiast osoby powyżej 18 lat nie są zobowiązane do posiadania dokumentów. Dzieci poniżej 10 lat mogą korzystać z hulajnogi elektrycznej tylko w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej.

W przypadku naruszenia przepisów, policja może nałożyć mandat karny na użytkownika hulajnogi. Na przykład, przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku jest karane mandatem 50 złotych, przejeżdżanie po przejściu dla pieszych od 50 do 100 złotych, korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy – 500 złotych, a jazda pod wpływem alkoholu – nawet do 2500 złotych.