Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu finalizują swoje kontrolno-prewencyjne działania pod szyldem „NURD” – skrót od Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Inicjatywa ta koncentrowała się na zwiększeniu stopnia bezpieczeństwa osób pieszych, rowerzystów oraz korzystających z hulajnóg – grupy użytkowników dróg, które są szczególnie narażone na urazy podczas incydentów drogowych.
W dniu 8 kwietnia w ramach wyżej wspomnianych działań, funkcjonariusze przystąpili do szeregu kontroli i interwencji. Ogółem nałożyli 44 mandaty karne, wystosowali 3 wnioski o ukaranie do sądu i udzielili 6 pouczeń. Zaskakująco, aż 40 wykroczeń wiązało się z nadmierną prędkością, która jest jednym z kluczowych czynników powodujących zagrożenia drogowe.
Ponadto, policjanci przeprowadzili również 385 testów na obecność substancji zakazanych, w tym alkoholu, mając na uwadze wykluczenie z ruchu drogowego kierowców pod ich wpływem. W trakcie tego procesu wykryto jednego kierowcę, który prowadził po spożyciu alkoholu.
Podczas akcji zanotowano 10 kolizji drogowych. Stróże prawa dokonali również 74 legitymowania i przeprowadzili kontrolę 74 pojazdów.
Cykl działań „NURD” jest prowadzony regularnie przez policję na terenie całego kraju. Ich głównym celem jest nie tylko karanie za wykroczenia, ale przede wszystkim podnoszenie świadomości wszystkich uczestników ruchu drogowego na temat bezpieczeństwa.
Najczęściej spotykane wykroczenia pieszych to: 1. Przechodzenie tam, gdzie jest to niedozwolone – poza przejściami dla pieszych, szczególnie w pobliżu skrzyżowań. 2. Wejście na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym samochodem – nawet na przejściu. 3. Ignorowanie sygnalizacji świetlnej – przechodzenie na czerwonym świetle. 4. Używanie telefonu lub słuchawek podczas przechodzenia przez jezdnię – co obniża czujność i reakcję na nadchodzące zagrożenia. 5. Chodzenie po niewłaściwej stronie jezdni lub drogi – zwłaszcza po zmroku, bez elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym.
Najczęściej spotykane wykroczenia kierowców wobec pieszych i rowerzystów to: 1. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu – jedno z najbardziej poważnych wykroczeń. 2. Przekroczenie prędkości w pobliżu przejść dla pieszych, szkół czy osiedli – co znacznie zwiększa ryzyko potrącenia. 3. Nieprawidłowe wyprzedzanie w pobliżu przejść dla pieszych – często bez zachowania bezpiecznego odstępu. 4. Niedostateczna ostrożność podczas skręcania w drogę poprzeczną – gdy pieszy lub rowerzysta mają pierwszeństwo. 5. Nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście na przejeździe dla rowerów.
W ruchu drogowym na bezpieczeństwo wpływają zarówno piesi, jak i kierowcy. Wzajemna ostrożność, przewidywanie zachowań innych oraz przestrzeganie przepisów są kluczowe. Działania takie jak „NURD” mają na celu przypomnienie o tych zasadach i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.