W najbliższy czwartek, 23 maja, o godzinie 18:00, Biblioteka Elbląska ma zaszczyt zorganizować spotkanie z Piotrem Pytlakowskim. Pytlakowski, uważany za jednego z najznakomitszych polskich reporterów, przybędzie do nas ze swoim najnowszym dziełem literackim pt. „Strefa niepamięci”, gdzie ukazuje polską społeczność zamieszkującą wschodnią ścianę kraju. Według Justyny Sobolewskiej, Piotr Pytlakowski, jako dziennikarz Polityki, stworzył poruszający reportaż historyczny odnoszący się do wydarzeń z 1941 roku, ale również mający powiązania z obecnymi czasami. Spotkanie te przeprowadzi Jacek Nowiński i zdecydowanie warto się na nim pojawić!
Piotr Pytlakowski to wybitny dziennikarz i reporter, który od 1997 roku jest związany z tygodnikiem POLITYKA. Można go określić autorem lub współautorem wielu książek, takich jak: „Czekając na kata”, „Alfabet mafii” (napisane razem z Ewą Ornacką), czy „Agent Tomasz i inni. Przykrywkowcy” (napisane z Sylwestrem Latkowskim). Współpracował również z Latkowskim przy książkach „Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy” oraz „Biuro tajnych spraw. Kulisy centralnego Biura Śledczego”. Jego twórczość obejmuje także takie pozycje jak: „Nowy alfabet mafii” (z Ewą Ornacką), „Szkoła szpiegów”, „Mój agent Masa”, „Wspomnienia konduktora wagonów sypialnych. Powieść osobista” i „Ich matki, nasi ojcowie. Niewygodna historia powojennej polski”, a ostatnio wydał wspomnianą już „Strefę niepamięci”.
Jego najnowsza książka „Strefa niepamięci” opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce w lutym 2021 gdy Pytlakowski udał się na wschodnie Mazowsze i do Podlasia, do miejscowości znajdujących się na tzw. „szlaku śmierci”. Były to miejsca, gdzie w 1941 roku doszło do masakry ludności żydowskiej dokonanej przez Polaków. Ofiary były pędzone uliczkami, kobiety były gwałcone, a ich ubrania i buty zabierano, aby nic nie uległo marnotrawstwu. Wraz z przemocą szalał również grabież. Sprawcy wyrywali sobie z rąk najcenniejsze przedmioty, przykrywali się pierzynami jeszcze ciepłymi od poprzednich właścicieli, wdziewali zdobyczne obuwie i stroili się w futra. Żydowskie połowy miasteczek, place, domy, sklepy i warsztaty nagle straciły właścicieli. Opuszczone nieruchomości, zlokalizowane głównie w centrum, przy głównych rynkach, szybko przejęli Polacy.
Książka stawia pytania o dzisiejsze życie w miejscach mordu i grabieży. Jak cudze stało się nasze? Jak działają mechanizmy pamięci, które pozwoliły wyprzeć w niepamięć żydowską przeszłość? Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki. Projekt zrealizowany został dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.