Kulturalne i sportowe oblicze Elbląga: harmonogram wydarzeń na maj i czerwiec

Elbląg szykuje się do realizacji ambitnego kalendarza wydarzeń kulturalnych i rekreacyjno-sportowych na maj i czerwiec. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej na przystani Grupy Wodnej, przedstawiono planowane atrakcje, które obejmują XXX Dni Elbląga, Noc Muzeów, Piknik Europejski, Dzień Dziecka, XV Bieg Piekarczyka, Aquathlon oraz Elbląskie Święto Muzyki. Szczegóły dotyczące tych imprez zostały omówione przez Prezydenta Michała Missana, który podkreślił znaczenie takich inicjatyw dla mieszkańców oraz turystów.

Prezydent Missan zapowiedział, że kulminacyjnym punktem tego okresu będą Dni Elbląga, które odbędą się w pierwszy weekend wakacji, tj. od 21 do 23 czerwca. Na scenie wystąpią tacy artyści jak Danzel, Gromee, Elbląska Orkiestra Kameralna, Lanberry, Kwiat Jabłoni, Electric girls i DJ- SKYTECH. W ramach trzydniowego festiwalu na scenie pojawią się również lokalni muzycy z Elbląga.

Piotr Kowal, Dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Elblągu, dodał, że oprócz koncertów na Placu Katedralnym, mieszkańcy będą mogli skorzystać z licznych atrakcji. Zaplanowano m.in. zawody Iron Hand, strefę dziecięcą w Bibliotece Elbląskiej, strefę seniora w Muzeum oraz bal przebierańców dla dzieci w Ratuszu Staromiejskim. 21 czerwca będzie można wspólnie obejrzeć mecz Reprezentacji Polski. Ponadto, na terenie Starego Miasta pojawi się koło widokowe i strefa gastronomiczna.

Prezydent Missan zapowiedział również, że podczas Dni Elbląga komunikacja miejska będzie darmowa od piątku do niedzieli. W planach jest uruchomienie dodatkowych autobusów po zakończeniu imprezy, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczny powrót do domu.

Przed Dniami Elbląga odbędą się inne atrakcyjne wydarzenia. Począwszy od 18 maja z okazji Europejskiej Nocy Muzeów do udziału zaprasza Biblioteka Elbląska, Centrum Sztuki Galeria EL i Muzeum Archeologiczno-Historyczne. 24 maja odbędzie się Europejski Piknik Rodzinny z okazji 20-lecia Polski w UE, a od 1 czerwca rozpocznie się rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.

Wśród planowanych wydarzeń sportowych, 26 maja odbędzie się Aquathlon dla dzieci, a 9 czerwca – jubileuszowy 15. Elbląski Bieg Piekarczyka. W ramach Dni Elbląga 22 czerwca przewidziano 11 edycję wyścigu smoczych łodzi.

Na miłośników muzyki czeka Elbląskie Święto Muzyki, które od 14 do 16 czerwca zaoferuje koncerty wielu artystów. Zachęcono również lokalnych artystów do zgłaszania się i prezentowania swojego talentu na ulicach starówki.

Prezydent Missan podsumował konferencję słowami zachęty do aktywnego udziału w nadchodzących wydarzeniach i podkreślił, że to dopiero początek szerokiej oferty atrakcji dla mieszkańców i turystów.