Nowa ekopracownia w elbląskim Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług: przestrzeń do nauki i eksperymentów

Młodzież ucząca się w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu zyskała nową przestrzeń do nauki i doświadczania. 7 grudnia otwarto tam ekopracownię, miejsce, które pozwoli na dogłębne badanie struktury roślin oraz innych elementów środowiska naturalnego. Uczennica drugiej klasy technikum, Nikola, wyraziła swoje oczekiwania dotyczące możliwości wynikających z dostępu do nowoczesnego sprzętu: chciałaby wiele zobaczyć i wiele się nauczyć.

Ekopracownia to zielone serce tej szkoły, pracownia klimatyczna sfinansowana kwotą 75 tysięcy złotych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt tego projektu wyniósł nieco ponad 83 tysiące złotych.

Kamila Biedrzycka, nauczycielka biologii w elbląskiej placówce, podkreśla, że szkoła jest mocno zaangażowana w edukację ekologiczną, uczestniczy w wielu projektach, w tym również międzynarodowych. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat recyklingu, biorą udział w akcjach sprzątania świata i zbierają surowce wtórne. Swoje umiejętności sprawdzają również w licznych konkursach i olimpiadach.

Podczas otwarcia ekopracowni zaprezentowano filmy stworzone przez uczniów, które miały na celu promocję ekologii i segregacji odpadów. Wręczono także nagrody dla laureatów konkursów: Cezarego Bednarza z SP 21 – zwycięzcy konkursu „Dbamy o środowisko z odnawialnymi źródłami energii” oraz Mikołaja Bartosika z IV T, Nataniela Wójcika z II T oraz Bartosza Szczepanka z II T – triumfatorów konkursu wiedzy o energii odnawialnej.

Po oficjalnym otwarciu, uczniowie mieli możliwość przetestowania nowego sprzętu dostępnego w pracowni, takiego jak mikroskopy z kamerkami czy komputery. Przestrzeń została odnowiona: wymieniono meble i oświetlenie na ledowe. Jak mówi Nikola, uczennica technikum fryzjerskiego, nowa pracownia daje jej i jej koleżankom możliwość dogłębnego poznania struktury włosów i skóry. To pierwsze doświadczenie z tak nowoczesnym sprzętem i jest ono dla niej źródłem dużego podekscytowania.