Zawieszenie obowiązków proboszcza parafii pod Malborkiem z powodu oskarżeń o przestępstwa wobec małoletnich

Wieczorem 6 grudnia 2023 roku pojawiły się pierwsze wiadomości o tym, że ksiądz proboszcz z parafii położonej niedaleko Malborka został zatrzymany. Zostaje mu zarzucone popełnienie poważnego przestępstwa, a być może nawet kilku, skierowanych przeciwko dzieciom i młodzieży. W rezultacie tych działań biskup elbląski postanowił zawiesić duchownego w wykonywaniu jego dotychczasowych funkcji, czyli zarówno tych o charakterze duszpasterskim jak i administracyjnym, co zostało oficjalnie potwierdzone na stronie internetowej diecezji elbląskiej.

Akty pedofilii są absolutnie niewłaściwe i nieakceptowalne. Ich potępienie jest konieczne i niezbędne. Zostaną one ocenione przez odpowiednie instytucje prawne i organy ścigania, które także w tym przypadku będą weryfikować dostarczone informacje oraz określać zakres winy oskarżonego – komentuje sytuację rzecznik diecezji elbląskiej, ks. Piotr Towarek. – Według obowiązujących przepisów prawa kościelnego, duchowni którzy dopuścili się takich przestępstw jak pedofilia, podlegają surowym konsekwencjom. Ostateczna kara może nawet oznaczać wykluczenie z grona duchowieństwa – dodaje.

Zaznacza również, że biskup elbląski, Jacek Jezierski, składa publiczne przeprosiny wszystkim osobom niepełnoletnim, które mogły ucierpieć lub zostać wplątane w niejednoznaczne sytuacje.