Narasta problem z brakiem odporności młodych ludzi na stres – ujawnia lekarz medycyny, Rafał Łuczak

W trakcie konferencji zatytułowanej „Profilaktyka przez całe życie”, która odbyła się w Elblągu 2 października, lek. med. Rafał Łuczak podkreślił, że młode pokolenie jest coraz mniej odporne na stres, na co wpływ mają przede wszystkim technologia i internet.

Lekarz tłumaczył, jak niewzruszalnie ważna jest stabilność psychiczna dla poczucia solidarności w obliczu wszelkiego rodzaju zagrożeń oraz dla gospodarki kraju. Zaznaczył również, że z każdym rokiem stykamy się z coraz większą ilością czynników, które negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne. Podkreślił przy tym, że w krajach bardziej rozwiniętych obserwuje się więcej zaburzeń psychicznych.

Na podstawie statystyk Rafał Łuczak wykazał, że depresja jest najpopularniejszym schorzeniem psychicznym na świecie, dotykającym ponad 60% populacji co najmniej raz w życiu. Lekarz nawiązał również do wzrastającego problemu uzależnień od alkoholu, narkotyków i innych środków odurzających, informując, że to właśnie pod ich wpływem najczęściej dochodzi do samobójstw.

W szczególny sposób zwrócił uwagę na młodzież, wskazując, że jest ona niewystarczająco odporna na stres. Według niego, technologia i internet przyczyniają się do tego problemu, bowiem młodzież jest od nich uzależniona. Zauważył, że dzieci, które są odciągane od korzystania z internetu, stają się agresywne. Wskazał również na problem uzależnienia od krótkich form na TikToku, które prowadzą do chęci oglądania coraz więcej treści. Alkohol stanowi kolejne wyzwanie – w Polsce coraz trudniej znaleźć piętnastolatka, który nigdy się nie upił. Łuczak opowiada się za inwestowaniem w profilaktykę i edukację młodzieży nt. szkód jakie powoduje alkohol.

Rafał Łuczak zauważył także, że psychiatrzy mogą pomóc młodym ludziom w walce z uzależnieniami, depresją i innymi schorzeniami. Jednak podkreślił, że ich liczba jest niewystarczająca w obliczu 250% wzrostu zaburzeń psychicznych. Zasygnalizował również problem z niedostateczną liczbą psychiatrów dziecięcych i ośrodków, które mogą ich szkolić.

Konferencję zorganizowano pod patronatem prezydenta miasta, Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich oraz Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Pierwszy wykład na temat „Zagrożeń współczesnego świata w kontekście zdrowia psychicznego” wygłosił lek. med. Rafał Łuczak, specjalista psychiatrii ze Szpitala Miejskiego św. Jana Pawła II w Elblągu.