Od dnia 20 marca 2025 roku, wszystkie osoby zobowiązane do uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) mają możliwość dokonania płatności za to zobowiązanie nie tylko tradycyjnym przelewem bankowym czy kodem BLIK, ale również kartą płatniczą. Ta ostatnia opcja jest dostępna w serwisie internetowym e-Urząd Skarbowy oraz w usłudze Twój e-PIT i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami.
Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła tę formę płatności zarówno dla osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorców. Rozliczenia PIT mogą być dokonane za pomocą karty płatniczej dla różnych formularzy PIT, takich jak PIT-28, PIT-28S, PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-CFC, PPL, PIT, PPE, PIT-4R, PIT-8AR.
Płatność kartą płatniczą wszedł do grona dotychczasowych opcji płatności. W roku 2024 podatnicy dokonali 904 tysiące płatności za pomocą przelewu bankowego i kodu BLIK. Z tej formy płatności korzystano 573 tysiące razy, co czyni go najpopularniejszym sposobem uiszczania podatku przez e-Urząd Skarbowy.
Aż 79% złożonych do Urzędu Skarbowego w Elblągu rozliczeń PIT-37, które stanowiły ponad 34.000 z 43.000 rocznych deklaracji, wykazywało nadpłatę na łączną kwotę ponad 42 milionów złotych. Z kolei 10% z tych deklaracji zawierało kwotę do zapłaty wynoszącą razem więcej niż 8 mln złotych.
Warto przypomnieć, że ostateczny termin na złożenie zeznania podatkowego za rok 2024 oraz na dokonanie płatności upływa dnia 30 kwietnia 2025 roku. W przypadku wystąpienia nadpłaty można oczekiwać jej zwrotu w ciągu trzech miesięcy dla osób korzystających z formularzy papierowych, lub 45 dni dla osób składających deklaracje elektroniczne poprzez Twój e-PIT lub e-Deklaracje.
Podczas oczekiwania na zwrot nadpłaty podatnicy mają możliwość sprawdzenia jej statusu po zalogowaniu się na stronę e-Urząd Skarbowy. Funkcja „Zwroty podatków” umożliwia im samodzielne uzyskanie informacji na temat statusu zwrotu, daty dokonania zwrotu oraz ewentualnego zaliczenia nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.