"Elbląg na dużym ekranie": cykl spotkań przenoszących w przeszłość miasta

Pod nazwą „Elbląg na dużym ekranie” kryje się seria spotkań, które są dedykowane historii tego miasta, ukazanej na filmach zarówno z okresu przedwojennego, jak i współczesnego. Inicjator tej innowacyjnej serii to Juliusz Marek, dziennikarz o szerokich horyzontach, regionalista z pasją oraz kulturoznawca z doświadczeniem. Nowa edycja tego kulturalnego projektu ma swoją premierę 13 września 2023 roku. Spotkania będą się odbywały regularnie, raz na miesiąc, za każdym razem w pierwszą środę.

Na widzów czeka tutaj prawdziwa podróż w czasie – „Elbląg na dużym ekranie” to nie tylko okazja do poznania fascynującej historii miasta, ale także do zrozumienia kontekstu ważnych wydarzeń oraz poznania jego mieszkańców. Dodatkowo, filmy są uzupełnione komentarzem, który pomaga w pełni zrozumieć prezentowane treści. Wszystko to przyciąga tłumy do Kina Światowid na każdym spotkaniu.

W swoim podcaście „Kilka Pytań”, Juliusz Marek dzieli się zasobem swojej wiedzy i opowiada o niezwykłych skarbach, które udało mu się odkryć dzięki realizacji tego cyklu. Podczas nadchodzącej edycji „Elbląga na dużym ekranie” planowane są m.in. spotkania poświęcone dwudziestolecie obecności Polski w Unii Europejskiej, historii elbląskiego portu, życiu i karierze sportowego dziennikarza Andrzeja Minkiewicza, a także bohaterom filmów Stefana Muli – dokumentalisty i filmowca, który jest kronikarzem historii Elbląga.