Elbląg i jego skarby

Kto w czasie podróży po Polsce trafi do Elbląga, ten z pewnością żałować nie będzie. To miasto ma się czym pochwalić, a wycieczki po jego terenie mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Z kart historii – Elbląg i jego dzieje

Elbląg to jeden z ciekawszych ośrodków miejskich na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. Wielkim walorem Elbląga jest bliskość Zalewu Wiślanego oraz ciekawa historia, o której przypomina tu ciekawa kolekcja zabytków. Wiadomo, że Elbląg jest jednym z najstarszych miast w Polsce, wiadomo też, że jego powstanie w latach 30-tych XIII wieku jest ściśle związane z działaniami zakonu krzyżackiego. Przez wieki miasto to cieszyło się pomyślnym rozwojem, choć najważniejszym okresem w jego gospodarczych dziejach jest przełom XIX i XX wieku. W tym okresie Elbląg stanowił poważną konkurencję dla Gdańska, stając się jednym z najważniejszych portów handlowych nad Bałtykiem. Do dziś o czasach jego świetności przypomina nam wiele cennych zabytków, które skupiły się na terenie Starego Miasta. Na jakie obiekty warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Kanał Elbląski – co warto o nim wiedzieć?

Elbląg kojarzony jest m.in. z jedną z najważniejszych dróg wodnych w Polsce. To Kanał Elbląski, który obejmuje jeziora i żeglowne odcinki rzek uchodzących do jeziora Drużno i Zalewu Wiślanego. Jest to najdłuższy kanał żeglowny w Polsce, a że na jego trasie nie brak atrakcji, stał się jedną z najważniejszych ciekawostek dla turystów odwiedzających Mazury. Jest to jednocześnie wyjątkowy zabytek techniki, który powstał w połowie XIX wieku i od samego początku zdumiewał nowatorskimi rozwiązaniami. Do dziś zaprojektowany przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke kanał zachwyca, będąc jednym z symboli Elbląga. A jakie atrakcje czekają na terenie samego miasta?

Co warto zobaczyć w Elblągu?

Zwiedzanie Elbląga warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na zapoznanie się z katedrą św. Mikołaja. Ten potężny zabytek architektury sakralnej może zrobić ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających. Majestatyczna sylwetka i wysoka wieża przyciągają, choć to, co najcenniejsze, kryje się w kościelnych murach. Gotycka chrzcielnica, odlana z brązu w ostatnich latach XIV stulecia, gotycka rzeźba Św. Mikołaja oraz późnogotyckie ołtarze, które trafiły tu z innych świątyń – oto skarby sztuki sakralnej, obok których nie można przejść obojętnie. Wieża Targowa, wspaniały deptak, przy którym skupiły się najpiękniejsze kamieniczki – to kolejne atrakcje, dzięki którym spacer po Elblągu może stać się przyjemnym doświadczeniem dla każdego z nas. W mieście tym warto zobaczyć Muzeum Archeologiczno-Historyczne, kuszące ciekawą ekspozycją, oraz wybrać się na Górę Chrobrego, znaną z atrakcyjnych obiektów dla tych, którzy stawiają na sporty zimowe.

Elbląg to ciekawe miasto, mogące się pochwalić i ciekawymi zabytkami, i malowniczą okolicą. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po pobliskich Żuławach oraz po niezwykle malowniczych terenach Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Wszystkie te atrakcje zachęcają do odwiedzenia Elbląga oraz do dokładniejszego zapoznania się z jego skarbami.