Odkryj magię Elbląga!

Choć Elbląg nie znajduje się na liście najchętniej odwiedzanych miast w Polsce, dla wielu z nas może się okazać atrakcyjnym kierunkiem wycieczki. Nie brak tu malowniczych zakątków oraz cennych zabytków, obok których trudno jest przejść obojętnie. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Elbląg – najważniejsze wiadomości na temat miasta

Elbląg jest jednym z ciekawszych miast na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, stanowi też jeden z najstarszych ośrodków miejskich w tej części kraju. Ten nadmorski port od XIII wieku mógł się pomyślnie rozwijać dzięki handlowi, dzięki czemu stawał się coraz większą konkurencją dla Gdańska. Wiadomo, że w dziejach Elbląga rolę bardzo ważną odegrali Krzyżacy, dzięki którym miasto to powstało, wiadomo też, że w jego rozwój ogromne zaangażowanie włożyli Polacy. I choć w dziejach miasta nie brakowało trudnych wydarzeń, choć zniszczenia w XVII wieku oraz w latach II wojny światowej były ogromne, do dziś można poczuć potęgę tego grodu.

Jakie zabytki zasługują na szczególne wyróżnienie?

Na terenie Elbląga nie brak ciekawych obiektów, przy których warto się zatrzymać na dłużej. Uwagę przyciąga Podzamcze, będące jedyną zachowaną pamiątką po Zamku Krzyżackim. Dziś w miejscu tym czeka na turystów ciekawe Muzeum Archeologiczno-Historyczne, w którym zgromadzono sporo ciekawych pamiątek. Okulary z XV wieku, średniowieczna winda – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się tutaj spotkać. Nie lada gratką dla turystów odwiedzających to muzeum będzie zrekonstruowana chata Wikingów z Truso, obok której nie można przejść obojętnie. Innym zabytkiem, któremu podczas wycieczki po Elblągu warto się uważniej przyjrzeć, jest kościół katedralny Św. Mikołaja, w którego wnętrzu nie brak cennych dzieł średniowiecznej sztuki sakralnej. Kościół Bożego Ciała oraz kościół Świętego Ducha to kolejne perełki architektury, którym warto poświęcić swój czas.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawą przygodą może być spacer wzdłuż dawnych fortyfikacji miejskich, o których najpiękniej przypomina Brama Targowa z początków XIV wieku. Obecnie jest ona wykorzystana jako punkt widokowy, z którego można podziwiać elbląską starówkę. Warto też przespacerować się zabytkową Ścieżką Kościelną oraz odwiedzić Obszar Chroniony Krajobrazu Kanału Elbląskiego – drogi wodnej, będącej jednym z ciekawszych zabytków techniki z połowy XIX wieku.

Elbląg to ciekawy cel wycieczki dla wielu osób. Nuda nie zagrozi tu fanom techniki, wiele skarbów czeka tu również na miłośników historii. A kto znajdzie tanie noclegi na terenie miasta, ten z jego terenu będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po Żuławach. I tu cennych skarbów nie brakuje, a wędrówki w takiej scenerii każdemu z nas sprawią wiele radości.