Nad Zalewem Wiślanym: Elbląg i jego atrakcje

Jest najważniejszym miastem, którego w czasie wędrówek w rejonie Zalewu Wiślanego pominąć nie można. Elbląg nie bez powodu jest chętnie odwiedzany przez wycieczki z całej Polski. Ci, którzy zdecydują się na wizytę w tym mieście, będą mogli ujrzeć sporo ciekawych zabytków. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Założony w połowie XIII wieku przez Krzyżaków Elbląg znany jest z pięknej zabudowy. Wizytówką miasta stała się potężna katedra św. Mikołaja, której wieża liczy sobie aż 95 metrów wysokości. W jej wnętrzu nie brak wspaniałych zabytków z czasów średniowiecza. Gotyckie i renesansowe rzeźby, piękne ołtarze oraz wspaniały tryptyk sprawiają, że świątynia ta zaliczana jest do najciekawszych w Polsce. Drugim ważnym kościołem w Elblągu jest kościół MB Królowej Polski. Jego bryła często kojarzona jest z potężnym okrętem, co najlepiej podkreśla związki miasta z morzem.

Elbląg może się pochwalić również piękną starówką. Na jej terenie czeka na turystów wiele wspaniałych kamienic, wśród których nie brak i perełek architektury doby renesansu. Wspaniale prezentuje się również ratusz, z którym sąsiaduje równie reprezentacyjny gmach sądu. Na terenie starego miasta można dojrzeć również ślady po dawnych fortyfikacjach miejskich. Jedną z ciekawszych pamiątek po nich jest pochodząca z XIV wieku Brama Targowa, ozdobiona herbem Krzyżaków. Dla miłośników historii ważną atrakcją w tym mieście jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne. To miejsce idealne dla tych, których fascynuje dawna broń. Zgromadzone tu szpady i zbroje tworzą wyjątkową kolekcję, którą uzupełnia zbiór dawnych monet i pieczęci.

Tym, czym Elbląg kusi najbardziej, jest jednak słynny Kanał Ostródzko-Elbląski. Powstał on w XIX wieku i zapewnił połączenie pomiędzy Mazurami, Żuławami a Zalewem Wiślanym. Ten wspaniały szlak wodny zaliczany jest do największych atrakcji turystycznych w całej Europie, a wycieczkowe rejsy po nim cieszą się ogromną popularnością.