MiastoTurystykaZabytkiZwiedzanie

Nad Zalewem Wiślanym: Elbląg i jego atrakcje

Jest najważniejszym miastem, którego w czasie wędrówek w rejonie Zalewu Wiślanego pominąć nie można. Elbląg nie bez powodu jest chętnie odwiedzany przez wycieczki z całej Polski. Ci, którzy zdecydują się na wizytę w tym mieście, będą mogli ujrzeć sporo ciekawych zabytków. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Założony w połowie XIII wieku przez Krzyżaków Elbląg znany jest z pięknej zabudowy. Wizytówką miasta stała się potężna katedra św. Mikołaja, której wieża liczy sobie aż 95 metrów wysokości. W jej wnętrzu nie brak wspaniałych zabytków z czasów średniowiecza. Gotyckie i renesansowe rzeźby, piękne ołtarze oraz wspaniały tryptyk sprawiają, że świątynia ta zaliczana jest do najciekawszych w Polsce. Drugim ważnym kościołem w Elblągu jest kościół MB Królowej Polski. Jego bryła często kojarzona jest z potężnym okrętem, co najlepiej podkreśla związki miasta z morzem.

Elbląg może się pochwalić również piękną starówką. Na jej terenie czeka na turystów wiele wspaniałych kamienic, wśród których nie brak i perełek architektury doby renesansu. Wspaniale prezentuje się również ratusz, z którym sąsiaduje równie reprezentacyjny gmach sądu. Na terenie starego miasta można dojrzeć również ślady po dawnych fortyfikacjach miejskich. Jedną z ciekawszych pamiątek po nich jest pochodząca z XIV wieku Brama Targowa, ozdobiona herbem Krzyżaków. Dla miłośników historii ważną atrakcją w tym mieście jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne. To miejsce idealne dla tych, których fascynuje dawna broń. Zgromadzone tu szpady i zbroje tworzą wyjątkową kolekcję, którą uzupełnia zbiór dawnych monet i pieczęci.

Tym, czym Elbląg kusi najbardziej, jest jednak słynny Kanał Ostródzko-Elbląski. Powstał on w XIX wieku i zapewnił połączenie pomiędzy Mazurami, Żuławami a Zalewem Wiślanym. Ten wspaniały szlak wodny zaliczany jest do największych atrakcji turystycznych w całej Europie, a wycieczkowe rejsy po nim cieszą się ogromną popularnością.

Powiązane tematy
Zabytki

Twierdza Modlin, piękne miejsce, które musisz zobacyzć

Twierdza Modlin, niegdysiejszy Nowogieorgiewsk jest bardzo rozległym kompleksem umocnień, który…
Czytaj dalej
Zwiedzanie

Jakie polskie miasta warto zobaczyć?

Najpiękniejsze w podróżach jest to, że kierunków zwiedzania jest multum i zawsze pozostają te…
Czytaj dalej
Miasto

Elbląg – czy warto go odwiedzić?

Wielu z nas w drodze do Trójmiasta traktuje Elbląg jako miejsce, które nie posiada w sobie zbyt…
Czytaj dalej