Elbląg dla turysty

Dawniej był jednym z najbardziej dumnych bałtyckich portów, który konkurował z samym Gdańskiem. Dziś, po latach zniszczeń i zaniedbań, stopniowo odzyskuje swój dawny blask i staje się coraz bardziej atrakcyjny dla turystów. Taki jest właśnie Elbląg – ciekawy, choć nieco zapomniany.

W tym mieście zachowały się ciekawe zabytki, dzięki którym coraz lepiej na terenie miasta rozwija się turystyka. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Starówka do obowiązkowy punkt programu w czasie wycieczki po tym mieście. Choć w czasie II wojny światowej została poważnie zniszczona, nie brak tu cennych pamiątek z czasów świetności Elbląga. Wąskie i smukłe kamienice są jej najbardziej charakterystycznym elementem, choć tych, które nie są dziełem powojennej odbudowy zachowało się zaledwie kilka.

Najstarszym zabytkiem miasta jest katedra, której patronuje św. Mikołaj. Jej najbardziej charakterystyczny element, to wieża o wysokości 95 metrów. Jest to ogromna, trójnawowa, gotycka świątynia, która zniszczona w czasie wojny, została w latach 60-tych odbudowana. Mimo poważnych zniszczeń zachowała się tu część dawnego wyposażenia, w tym fragment XV-wiecznego ołtarza głównego oraz chrzcielnica z XIV wieku.

Ciekawy jest i inny zabytek sakralny miasta. To dawny kościół NMP, w którym zachowały się nagrobki i epitafia mieszczan elbląskich. Dziś, w dawnej świątyni, działa Galeria EL, w której prezentowana jest sztuka współczesna.

Warto udać się na dawny zamek. Wzniesiony w XIII wieku stanowił niegdyś faktyczną stolicę Krzyżaków. Znany był z mocnych obwarowań. Dziś z dawnego krzyżackiego zamku zachowała się jedynie kolumna gotycka, stojąca na dziedzińcu. Zachował się również mur oraz kilka budowli podzamcza. To dwie wieże, dawny browar oraz południowe skrzydło zamku, w którym obecnie mieści się Muzeum Elbląskie. W pobliżu zamku zachował się dawny, typowy dla średniowiecza, kompleks. W jego skład wchodził kościół oraz funkcjonujący przy nim szpital. Obecnie w dawnym szpitalu mieści się miejska biblioteka.

Z dawnych murów miejskich, które niegdyś otaczały miasto, zachowała się jedynie Brama Targowa.

Oprócz zabytków Elbląg ma jedną, ważną atrakcję turystyczną. To właśnie tutaj rozpoczyna się słynny Kanał Elbląski.