W Elblągu, 24 czerwca, zorganizowano spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w odpowiedzi na prognozowane wysokie temperatury. Uczestniczyli w nim m.in. wiceprezydenci, dyrektor ds. bezpieczeństwa, przedstawiciele różnych służb oraz starostwa powiatowego. Zgromadzeni skupili się na omówieniu działań mających na celu ochronę mieszkańców przed skutkami upałów, a także przygotowaniu na ewentualne zagrożenia.
Jak skutecznie chronić się przed upałami?
Podczas upałów warto unikać przebywania na słońcu, szczególnie od godziny 10:00 do 17:00, gdy promieniowanie jest najsilniejsze. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia powinny szczególnie zwracać na to uwagę. Ochrona głowy i twarzy jest kluczowa – noszenie kapeluszy lub czapek w jasnych kolorach pomaga uniknąć przegrzania. Z kolei oczy warto zabezpieczyć okularami przeciwsłonecznymi z filtrem UV.
Znaczenie odpowiedniego nawadniania
Podczas upałów niezwykle istotne jest spożywanie dużej ilości płynów, głównie wody oraz napojów niesłodzonych i niegazowanych. Dzieci, które są bardziej podatne na odwodnienie, powinny mieć zawsze dostęp do wody. Unikanie napojów z kofeiną i alkoholu jest istotne, ponieważ przyczyniają się one do dalszego odwodnienia organizmu.
Wybór odpowiedniej odzieży
Wysokie temperatury wymagają noszenia przewiewnej odzieży z naturalnych materiałów takich jak bawełna czy len. Jasne kolory i ubrania zakrywające większą część ciała skutecznie chronią przed słońcem. Również posiłki powinny być lekkostrawne i niezbyt obfite, co pomoże organizmowi lepiej radzić sobie z upałem.
Bezpieczeństwo dzieci i zwierząt
Pod żadnym pozorem nie należy pozostawiać dzieci ani zwierząt w zamkniętych, nagrzanych samochodach, nawet na krótki czas. Upały mogą szybko doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Rozpoznawanie objawów udaru cieplnego
W przypadku wystąpienia objawów takich jak znaczne osłabienie, dreszcze, gorączka, poty, omamy, omdlenia, czy płytki i szybki oddech, konieczna jest natychmiastowa reakcja. W takich sytuacjach należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub wezwać Pogotowie Ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112 lub 999.
Źródło: Urząd Miejski w Elblągu
