Do końca października 2021 roku planuje się zakończenie badań archeologicznych przy ul. Zamkowej w Pasłęku, gdzie w trakcie robót odsłonięto nieznane dotąd konstrukcje architektoniczne. Podczas tych prac natrafiono również na fragmenty średniowiecznej ceramiki i szkła.
Mury oporowe znajdujące się przy wspomnianej ulicy przeszły niedawno remont. Mimo, że sąsiadują one z miejscowym zamkiem z okresu średniowiecza, jak zauważa historyk Lech Słodownik, mur jest znacznie młodszy. Został on zbudowany, aby chronić krętą drogę prowadzącą wzdłuż skarpy na teren miasta Pasłęk.
Jednakże robotnicy w dniu 27 sierpnia natrafili na niespodziewane odkrycie – starą konstrukcję architektoniczną o szerokości jednego metra. Była to starsza konstrukcja muru oporowego. Wtedy też Wojewódzki Konserwator Zabytków zdecydował o zawieszeniu prac na tym obszarze. Jak informowała burmistrz Pasłęka, Elżbieta Wasiuk podczas sesji 29 sierpnia, w miejscu budowy oraz na terenie składowiska gruzu odkryto liczne zabytki archeologiczne, w tym ceramikę, szkło i metal z okresu średniowiecza i nowożytności.
Pozwolenie na rozpoczęcie badań archeologicznych zostało wydane 20 września. Gmina powierzyła tę pracę specjalistycznej firmie, która ma za zadanie zidentyfikować, udokumentować i zabezpieczyć znalezione zabytki oraz warstwy kulturowe na terenie budowy. Koszt realizacji badań wyniesie 3.500 zł, a ich zakończenie przewiduje się na koniec października tego roku. Jak wyjaśniała burmistrz Wasiuk podczas sesji 30 września, wyniki tych badań wpłyną na dalszy przebieg realizacji inwestycji.