Przeobrażenie Wyspy Spichrzów: biurowiec w Elblągu ma być nowoczesnym symbolem miasta

Wizja przemiany Wyspy Spichrzów w Elblągu nabiera realnych kształtów, a jej efektem będzie powstanie nowoczesnego biurowca. Jak wyjaśnia Maciej Wojtczak, Dyrektor ds. Inwestycji z Biura Transakcji i Realizacji Inwestycji Operatora ARP, inicjatywa ta jest częścią Programu Fabryka, który prowadzony jest przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Celem tego przedsięwzięcia jest pobudzenie gospodarki polskich miast średnich rozmiarów poprzez skupienie na przyciągnięciu firm z sektora nowoczesnych usług biznesowych. Strategia ta realizowana jest przez budowę współczesnych obiektów biurowo-usługowych.

Planowany budynek zapewni przestrzeń użytkową o powierzchni ponad 11 tys. m², która zostanie przeznaczona na biura i usługi. W obrębie tego miejsca znajdą się sklepy, kawiarnie i inne lokale towarzyszące. Maciej Wojtczak podkreśla, że w ramach infrastruktury parkingu przewiduje się 111 miejsc w garażu podziemnym oraz 27 miejsc na zewnątrz. Budynek zostanie także wyposażony w cztery stacje do ładowania pojazdów elektrycznych.

Inwestycja jest zaprojektowana z myślą o ekologii i nowoczesności. Obiekt będzie korzystał z odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Fasadę biurowca ozdobiono pionowym ogrodem, w którym rosną rośliny filtrujące powietrze. W ten sposób zostanie poprawiona nie tylko estetyka miejsca, ale również jakość powietrza, co przyczyni się do tworzenia zdrowszego środowiska pracy – przekonuje Dyrektor ds. Inwestycji.

Obecnie na budowie trwają intensywne prace montażowe dotyczące instalacji wewnętrznych, systemów oświetleniowych i systemów HVAC (ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji). Specjaliści koncentrują się na okablowaniu sieciowym oraz instalacji serwerowni i systemów komunikacyjnych gwarantujących bezproblemowy dostęp do internetu – dodaje Maciej Wojtczak.

Prace nad elewacją obejmują montaż paneli szklanych, aluminiowych i kamiennych, które harmonizują z estetyką i historycznym charakterem Elbląga. Nad dachem pracuje się z myślą o instalacji systemów fotowoltaicznych i przeciwoblodzeniowych, co przyczyni się do poprawy efektywności energetycznej budynku. Maciej Wojtczak jest przekonany, że staranność w realizacji tych prac sprawi, że obiekt stanie się nie tylko praktyczny i funkcjonalny, ale również stanie się estetyczną wizytówką Elbląga.

Budowę Porta Mare rozpoczęto we wrześniu 2022 r. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na sierpień 2024 roku.