Złocista rocznica Elbląskiej parafii greckokatolickiej: Uroczysta konsekracja cerkwi

W tym roku odnotowujemy półwiecze istnienia parafii greckokatolickiej w Elblągu. Rozpoczynając od najbliższej soboty, wierni będą świętować konsekrację cerkwi, która znajduje się przy ulicy Traugutta.

Przypomnijmy, że w 2019 r. grekokatolicy zebrali się po raz pierwszy na modlitwie w nowo wybudowanej cerkwi na ulicy Traugutta. Jednakże oficjalne poświęcenie, czyli konsekracja tej świątyni, nastąpi dopiero teraz. Ta uroczysta ceremonia odbędzie się w sobotę 22 czerwca o godzinie 11.

Ksiądz dr Igor Hubacz wyjaśnia, że kościół greckokatolicki ma swoje korzenie w tradycji bizantyjskiej, gdzie ważną rolę odgrywa odpowiednia ikonografia. Dopiero teraz, kiedy cerkiew spełnia wszystkie wymogi stylu bizantyjskiego, może zostać oficjalnie poświęcona.

Jednak na czym polega konsekracja i dlaczego jest tak ważna? Ksiądz Hubacz wyjaśnia: „Wszystkie cerkwie wschodnie posiadają w ołtarzu relikwie, które są umieszczane tam podczas obrzędu konsekracji”. Chociaż możliwe jest przeprowadzanie Boskiej Liturgii bez nich, poprzez umieszczenie antyminsu – materiału z zaszytymi relikwiami – pod obrusem, oficjalne poświęcenie cerkwi polega na umieszczeniu relikwii w ołtarzu na stałe. W naszej cerkwi będzie to błogosławiony Jozafat Kocyłowski, biskup przemyski.” Przed umieszczeniem relikwii w ołtarzu, odprawiona zostanie trzykrotna procesja wokół cerkwi, podczas której biskup uroczyście niósł nad głową relikwie.

Proces ten jest centralnym momentem konsekracji i wiąże się z trzykrotnym myciem ołtarza. Ołtarz najpierw jest czyszczony wodą święconą, potem wodą różaną, a na końcu winem liturgicznym. Sam obrzęd potrwa godzinę, a boską liturgię zaśpiewa męski chór „Żurawie”.

Ksiądz Hubacz informuje, że ceremonii będą uczestniczyć: arcybiskup Eugeniusz Popowicz, metropolita przemysko-warszawski i zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego w Polsce, biskup Arkadiusz Trochanowski, hierarcha eparchii olsztyńsko-gdańskiej, biskup Włodzimierz Juszczak, hierarcha wrocławsko-koszaliński oraz elbląscy biskupi rzymskokatoliccy, Jacek Jezierski i Wojciech Skibicki.

Podczas liturgii zebrane ofiary zostaną przeznaczone na dalsze prace wykończeniowe w cerkwi, które są jeszcze w toku. Wszystkich, nie tylko wiernych Kościoła Greckokatolickiego, ale również osoby innych wyznań, ksiądz Hubacz serdecznie zaprasza na tę uroczystość.

W Elblągu żyje około 150 rodzin grekokatolickich.