Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, w której przebiegu obserwuje się przewlekły stan zapalny tarczycy. Na czym polega choroba, co ją wywołuje, jakie są jej objawy? I w końcu – jak leczyć osoby z chorobą Hashimoto?
Mechanizm rozwoju choroby Hashimoto
Choroby z autoagresji, czyli autoimmunologiczne rozwijają się, gdy układ immunologiczny nieprawidłowo interpretuje własne tkanki organizmu. Traktując je jako zagrożenie uruchamia procesy, których zadaniem jest ich neutralizacja. Reakcja skierowana przeciwko własnym komórkom powoduje ich uszkodzenie i zaburzenia funkcjonowania. W przypadku Hashimoto atakowanym narządem jest tarczyca.
Przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jakim jest choroba Hashimoto przez lata potrafi atakować gruczoł tarczowy, powodując jego uszkodzenie. W konsekwencji tarczyca produkuje znacznie mniej hormonów, co prowadzi do wielu zaburzeń w obrębie gospodarki hormonalnej.
Objawy choroby
Choroba przez wiele lat może nie dawać żadnych specyficznych objawów, pomimo toczącego się przewlekłego procesu zapalnego. Jednym z charakterystycznych objawów jest wole, czyli charakterystyczne powiększenie gruczołu, ale choroba Hashimoto powoduje również:
- uczucie zmęczenia, osłabienie;
- obniżoną tolerancję na wysiłek fizyczny;
- nadmierną senność;
- problemy z koncentracją i pamięcią;
- łatwe marznięcie;
- w badaniach laboratoryjnych mogą wystąpić zaburzenia w obrębie lipidogramu oraz niedokrwistość.
Dodatkowo u pań często obserwowane są zaburzenia miesiączkowania, problemy z zajściem w ciążę, niepłodność lub trudności w utrzymaniu i donoszeniu ciąży. Z kolei wśród symptomów charakterystycznych dla mężczyzn wymienić można zmniejszone libido, a także zaburzenia wzwodu.
Charakterystyczne symptomy pojawić się mogą również w obrębie skóry i włosów. Wiele osób zmagających się z chorobą Hashimoto obserwuje problemy w obrębie włosów. Wypadanie, duża łamliwość, czasem nawet przerzedzenie brwi. Pod skórą pojawić się może obrzęk, w efekcie czego rysy twarzy wyglądają na pogrubione, ręce i powieki mogą być opuchnięte. Skóra często jest zimna i blada, w okolicy łokcia można zaobserwować nadmierne rogowacenie.
Leczenie choroby Hashimoto
Terapia choroby jest trudna. Ze względu na jej autoimmunologiczne podłoże nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia. Zmagający się z chorobą muszą regularnie przyjmować leki wyrównujące niedobory hormonów w niedoczynności. Konieczne jest włączenie terapii farmakologicznej, syntetycznym hormonem – lewotyroksyną.
Duże znaczenie ma także odpowiednia dieta, która może wspomóc proces leczenia. W chorobach tarczycy zbilansowane i zróżnicowane odżywianie odgrywa ogromną rolę, o czym dowiedzieć można się korzystając z beztabletek.pl/kursy/zywienie-w-chorobach-tarczycy/video. Dieta osoby zmagającej się z Hashimoto powinna być bogata w jod, selen, żelazo, witaminę D, cynk czy kwasy omega-3.