Przebieg prac na budowie miejskiego kąpieliska przy ul. Spacerowej w Elblągu

Od dwóch miesięcy trwają prace na budowie miejskiego kąpieliska położonego przy ulicy Spacerowej. Zastanawiasz się, jak wygląda postęp prac oraz co przyniesie najbliższy czas dla tego miejsca? Zaszczycimy Cię najświeższymi zdjęciami.

Ruchliwość na placu budowy przy ul. Spacerowej zaobserwować można było po raz pierwszy w połowie listopada. Obecnie prace skupiają się na działaniach ziemnych, a jednym z ich elementów jest realizacja nasypu niecki basenowej. Drenaż odprowadzający wodę został już wykonany, a teren budowy wyposażony w tymczasowe przyłącza, które są kluczowe dla prowadzenia prac. Na terenie inwestycji zamontowano także system monitoringu – informuje nas Łukasz Mierzejewski, reprezentujący biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu. Po zakończeniu działań związanych z nasypem, kolejnym krokiem będzie wzmocnienie podłoża oraz przeprowadzenie palowania.

Nadchodzące miejskie kąpielisko, którego głębokość wyniesie od 1,2 do 1,8 metra, powstaje w miejscu byłego basenu o nazwie „wojskowa niecka”. Zajmuje ono obszar o powierzchni ok. 3,5 hektara, na którym planowane jest centrum rekreacji wodnej pod gołym niebem. W jego skład wchodzić będą: pięć zjeżdżalni, tory do pływania, brodzik dla najmłodszych, rwąca rzeka, pomosty oraz boiska do gier plażowych takich jak siatkówka czy kometka. Ponadto przewidziane są tereny zielone oraz rozbudowane zaplecze sanitarne i gastronomiczne. Dodatkowo zostanie rozbudowany parking przy CRW Dolinka.

Całość inwestycji przy ul. Spacerowej to wydatek rzędu 90,5 mln złotych. Elbląg na ten cel otrzymał rządowe dofinansowanie wynoszące 65 mln złotych, natomiast pozostała część kosztów ma być pokryta dzięki emisji obligacji przez samorząd. Zakończenie budowy kąpieliska planowane jest na 9 czerwca 2025 roku. Będzie ono zasilane wodą z wodociągu i ma być dostępne dla odwiedzających każdego roku w okresie od czerwca do sierpnia.

Po finalizacji tej inwestycji czeka nas jeszcze zagospodarowanie drugiej nieczynnej niecki dawnego basenu. Planuje się tam stworzyć akwen przeznaczony do uprawiania sportów wodnych, który jednocześnie ma pełnić rolę zbiornika retencyjnego. Realizację tego projektu przewiduje się na lata 2026-2027, jednak obecnie miasto nie dysponuje jeszcze środkami na jego realizację.