Zwracajcie uwagę na „pomoc” dla bliskich: oszustwo w Elblągu

Pewien incydent, który miał miejsce w Elblągu, przypomina o konieczności czujności wobec próśb o pomoc finansową pochodzących od osób deklarujących się jako członkowie rodziny lub przyjaciele. Niestety, często za tego typu wiadomościami kryją się nieuczciwi ludzie, którzy próbują wyłudzić pieniądze podszywając się pod naszych bliskich. Dramatyczne doświadczenie jednego z mieszkańców Elbląga ukazuje skalę tego problemu.

Poszkodowany mężczyzna zgłosił do elbląskiej Komendy Miejskiej Policji sytuację, w której padł ofiarą oszustwa internetowego. Z relacji poszkodowanego wynika, że ktoś nieznany podszył się pod jego córkę, korzystając do tego celu z komunikatora online. Fałszywa prośba o pomoc finansową miała przekonać go do przelewu kwoty 8 tysięcy złotych.

Niewłaściwie zinterpretowane informacje skłoniły mężczyznę do przelania 5 tysięcy złotych na podany link. Oszustka tłumaczyła mu wcześniej, że jej smartfon uległ awarii po tym jak wpadł do toalety i potrzebuje środków na nowy.

Mimo że po wykonaniu przelewu mężczyzna zdał sobie sprawę, że stał się ofiarą oszustwa, niestety było już za późno. Zgłosił natychmiast incydent na policję i teraz wszystko jest w ich rękach. Ta historia powinna posłużyć jako przestroga dla innych i przypominać o konieczności weryfikacji wiarygodności takich próśb.