TurystykaZwiedzanie

Zwiedzanie miasta w upalny dzień – o czym należy pamiętać?

fot. pixabay.com

Lato to idealny czas na dalekie wyprawy i poznawanie nowych miejsc. Wakacyjne upały mogą się jednak mocno dać we znaki. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas zwiedzania miasta, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury.

Każdy z nas uwielbia podróżować. Poznawanie nowych miejsc i historii z nimi związanych zawsze jest interesującym i intrygującym sposobem spędzania wolnego czasu. Urlop zaplanowany na lipiec lub sierpień wiąże się jednak z wysokimi temperaturami, które wszystkim mocno dają się we znaki. Warto wówczas pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie uchroni Cię przed zagrożeniem.

Miej przy sobie butelkę wody

Ruszając w miasto w celach turystycznych zawsze miej przy sobie małą butelkę orzeźwiającej wody. Regularne nawadnianie w upalne dni to podstawa. Dobrze sprawdzą się także napoje izotoniczne, które nie zawierają w sobie zbyt wiele cukru. Poza nawodnieniem dostarczają jednak sporo witamin i substancji niezbędnych organizmowi w gorące dni.

Szukaj zacienionych miejsc

Podziwiając piękny budynek lub inne zabytki miasta postaraj się robić to w zacienionym miejscu. Nie stój przez dłuższy czas na słońcu, bo może to skutkować zawrotami głowy lub nudnościami. Czasami lepiej stanąć nieco dalej lub zrobić mniej atrakcyjne zdjęcie, ale ochronić organizm przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Po kilku godzinach spacerowania ulicami miasta, warto też znaleźć czas na odpoczynek w parku i złapanie oddechu.

Zadbaj o nakrycie głowy

Kolejnym skutecznym sposobem na walkę z upałami jest posiadanie nakrycia głowy. Czapka z daszkiem lub stylowy kapelusz osłonią Twoją głowę przed słońcem i zapobiegną jej nadmiernemu nagrzewaniu. Kobiety mogą ponadto zakryć głowę przewiewną chustą lub apaszką.

Zakładaj lekkie, zwiewne ubrania

Wybierając się na kilkugodzinne zwiedzanie miasta, warto postawić na lekkie i wygodne ubranie. Dobrze, gdyby było ono wykonane z przewiewnego materiału, nieprzylegającego ściśle do ciała. Nie będzie ono potęgowało uczucia gorąca i zmęczenia, pozwalając skórze oddychać.

Unikaj ciężkostrawnych potraw

Punktem obowiązkowym każdej wyprawy jest zjedzenie dobrego obiadu lub kolacji. W upalne dni lepiej zapomnieć o ciężkostrawnych potrawach, które będą zalegać na żołądku przez kilka godzin. Lepiej postawić na dietetyczne, lekkie sałatki, które nie wywołają uczucia ciężkości i zmęczenia.

Powiązane tematy
TurystykaZwiedzanie

Planowanie wycieczki – najważniejsze etapy przygotowań

Wybierając się na daleką wycieczkę nie można dać się całkowicie ponieść spontaniczności.
Czytaj dalej
ZabytkiZwiedzanie

Zamek Krzyżacki w Malborku

Szukając ciekawych atrakcji turystycznych w okolicach Elbląga nie sposób nie wspomnieć o Zamku…
Czytaj dalej
ZabytkiZwiedzanie

Święta Lipka: co warto tutaj zobaczyć?

To znane sanktuarium maryjne jest nie tylko celem licznych pielgrzymek, ale i ważnym punktem w…
Czytaj dalej