Nowelizacja rozporządzenia dotyczącego płatności na drogach krajowych została zatwierdzona przez Radę Ministrów. Zmiany obejmują poszerzenie sieci dróg, na których pobierana jest opłata elektroniczna oraz aktualizację stawek. Na liście objętych zmianami są między innymi droga S7 z węzłem Żuławy Zachód i węzłem Elbląg Zachód oraz odcinek między węzłem Miłomłyn Południe a węzłem Olsztynek Zachód.
Rozwiązanie to, opracowane przez Ministerstwo Infrastruktury, ma na celu rozszerzenie od 1 listopada 2024 r. sieci dróg krajowych i ich odcinków, na których pobierana jest opłata elektroniczna. Dotyczy to dróg klasy A (autostrady) i S (ekspresowe). Nowe przepisy będą miały zastosowanie tylko do pojazdów o masie powyżej 3,5 tony oraz autobusów. Nie planuje się wprowadzenia opłat dla samochodów osobowych i motocykli korzystających z dróg zarządzanych przez GDDKiA.
Poszerzenie sieci płatnych dróg było zobowiązaniem podjętym przez poprzedni rząd. To działanie jest elementem Krajowego Planu Odbudowy – reformy E2.1, której celem jest zwiększenie konkurencyjności sektora kolejowego. „Rozszerzenie sieci dróg płatnych jest kontynuacją polityki obejmowania od 2011 r. nowo wybudowanych dróg opłatą elektroniczną. Sieć nie była rozszerzana od 2017 r., a od tego czasu w Polsce oddano do użytku wiele nowych odcinków dróg krajowych – autostrad i dróg ekspresowych” – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Warto dodać, że wpływy z opłat za przejazd pojazdów ciężkich i autobusów trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa nowych dróg i remonty istniejącej sieci.
Opłata bazuje na zasadach „korzystający płaci” oraz „zanieczyszczający płaci”. Stawki za przejazd są uzależnione od masy pojazdów oraz od norm emisji spalin. Rozszerzenie sieci obejmuje ok. 1,6 tys. km nowych odcinków dróg. Aktualnie opłaty są pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii. Po wprowadzeniu zmian będziemy mieć w Polsce ponad 5 tys. km dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną. Pobór opłat w systemie e-TOLL odbywa się za pomocą systemu satelitarnego, co oznacza, że nie ma konieczności instalowania urządzeń do tego służących na drodze.
Od 1 listopada będzie obowiązywać nowa lista odcinków drogowych objętych opłatami e-TOLL, na której znajdują się między innymi takie drogi jak autostrady A1 i A2, drogi ekspresowe S1, S2, S3, S5, S6, S7, S8, S10, S11, S12, S16, S17, S19, S51 i S61.