Zespół Szkół Technicznych w Elblągu obchodzi 65-lecie istnienia

Krystyna Grochowska, nauczycielka przedmiotów budowlanych w Zespole Szkół Technicznych, mimo że nie planowała kariery w edukacji, spędziła w tym zawodzie 30 lat. Od półtora roku jest związana ze ZST, który od zawsze był bliski jej sercu. Ta szczególna szkoła obchodziła swoje 65 urodziny 9 lutego.

Tego dnia Zespół Szkół Technicznych, wcześniej znany jako Technikum Budowlane, świętował sześćdziesiąty piąty rok swojego funkcjonowania. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz miasta oraz pracowników placówki. Hanna Mierzejewska, dyrektorka szkoły, podkreślała swoją trzykrotną rolę: absolwentki, nauczycielki i dyrektorki. Cieszyła się ze zmian i rozwoju placówki, w której zarządza od ponad 20 lat.

Początki szkoły datowane są na 1958 rok, kiedy to powstała Szkoła Rzemiosł Budowlanych przy istniejącym Technikum Torfowym. Pierwsze lata placówka spędziła przy ulicy Wybrzeżnej – obecnie mieści się tam Muzeum Elbląskie. Kluczowym momentem była rok 1962, kiedy powołano Trzyletnie Technikum Budowlane. Rok później założono pięcioletnie Technikum Budowlane, w którym uczniowie zdobywali wiedzę z zakresu budownictwa ogólnego i dokumentacji budowlanej. W latach późniejszych szkoła przeniesiona została na ulicę Grottgera 71, gdzie funkcjonuje do dzisiaj.

Wielu absolwentów ZST wróciło do niego jako nauczyciele. Krystyna Grochowska, która kończyła tę szkołę w 1982 roku, planowała po studiach iść na budowę, ale ostatecznie została nauczycielką. Przez 30 lat pracowała w tym zawodzie, a od 1,5 roku jest związana z ZST – placówką, która zawsze była bliska jej sercu.

Bartłomiej Brzeziński, inny absolwent ZST, też nie przewidywał swojej kariery nauczycielskiej. Mimo to, od 19 lat uczy przedmiotów zawodowych związanych z budownictwem. Absolwenci szkoły, którzy wybrali inne ścieżki kariery, również chętnie wspominają czas spędzony na naukę.