Wakacje w Kenii

Kenia – ojczyzna Króla Lwa, Masajów, miejsce na najbardziej spektakularne safari w Afryce i kraj czerwonej ziemi. Kenia ma wiele do zaoferowania turystom. Nie bez powodu jest to jeden z najpopularniejszych wakacyjnych kierunków w Afryce – zarówno pod względem przygodowym, jak i wypoczynku. Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do Kenii?

Dla kogo są wakacje w Kenii?

Wbrew pozorom – Kenia to kierunek niemal dla każdego. Popularność i bogata oferta sprawiła, że kraj ma bardzo dobrą bazę turystyczną dla podróżników z całego świata. Wycieczka do Kenii to między innymi safari i obecność Wielkiej Afrykańskiej Piątki – czyli lwa, słonia, bawoła, nosorożca czarnego i lamparta. Jest to więc kierunek typowo przygodowy, którego program można układać na wiele różnych sposobów: czy to zwiedzanie z przewodnikiem, off road, czy self drive – miejsc co odwiedzenia jest mnóstwo. Kenia to także dobry kierunek na rodzinne wakacje, a wstęp na safari mają zazwyczaj już dzieci od 4 do 5 roku życia – może to być więc dla nich niesamowita lekcja przyrody. Piękno kraju, wysoka temperatura i krwisto-czerwone zachody słońca przyciągają także zakochanych i świeżo poślubionych małżonków. Kenia spodoba się też poszukiwaczom pięknych plaż i relaksu. Kogo nie zachwycą takie wakacje? Przede wszystkim osób, które szukają wyciszenia, samotności i ładowania baterii z daleka od ludzi i całego świata – Kenia to dość tłoczny kierunek, a mieszkańcy są bardzo towarzyscy.

Najlepszy czas na podróż

Kenia to bardzo duży powierzchniowo kraj, dlatego występuje tu kilka typów klimatu: od tropikalnego (w centralnej części, w tym w Nairobi – stolicy), równikowego (wzdłuż Oceanu Indyjskiego i zachodniej części), półpustynnego (północna część), a także górskiego (występuje w wyższych partiach Kenii, takich jak Mount Kenya i góry Aberdare), jak i śródziemnomorskiego (tereny jeziora Wiktorii). Stąd też można tu podróżować niemal przez cały rok, w zależności od preferencji. Wycieczka w Kenii głównie kręci się wokół Wielkiej Migracji, safari i zwiedzenia Parku Narodowego Masai Mara, dlatego warto celować w miesiące od stycznia do marca (pora sucha – mniej zbiorników wody, przez to zwierzęta są stłoczone, co jest idealną okazją do safari) oraz od lipca do października (drugi suchy sezon). Dla miłośników plaż, najlepszy czas na wizytę to od grudnia do marca, kiedy pogoda jest sucha i ciepła, idealna do relaksu na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Termin wycieczki do Kenii najlepiej jest ustalić z dobrym biurem podróży, np. na https://planetescape.pl/.

Co zwiedzać w Kenii?

Kenia słynie z niesamowitych rezerwatów przyrody, malowniczych plaż i fascynujących miejsc historycznych. Optymalnym planem podróży będzie spędzenie 3-4 dni na safari, kilku na zwiedzaniu oraz 4-5 dni na wypoczynku na jednej z tutejszych plaż. Podróż zwykle rozpoczyna się od safari, które bywa męczące – zwierzęta są najbardziej aktywne w nocy i w godzinach nad ranem, dlatego safari game zaczyna się albo późno wieczorem, albo wcześnie rano. Najlepszą opcją jest prywatne safari z przewodnikiem i kucharzem oraz jeepem – taka ekipa z pewnością zadba o komfort klientów. Gdzie wybrać się na safari? W Kenii miejsc jest sporo. Najpopularniejszy jest Park Narodowy Masai Mara, położony w południowo-zachodniej części Kenii, jest częścią większego ekosystemu Serengeti. Co roku odbywa się tu Wielka Migracja, podczas której miliony gnu, zebr i antylop wędrują w poszukiwaniu świeżych pastwisk. To spektakularne widowisko przyciąga turystów z całego świata. W Masai Mara można również spotkać „Wielką Piątkę” Afryki. Inną opcją jest zwiedzanie Parku Narodowego Amboseli, znajdującego się tuż przy granicy z Tanzanią i znanego z dużej populacji słoni oraz widoków na góry, w tym Kilimandżaro. Można też wybrać się do Parku Narodowego Tsavo, największego parku w Kenii, który jest podzielony na dwie części: Tsavo East i Tsavo West. Park ten jest znany z różnorodności krajobrazów, od sawann po skaliste wzgórza. Tsavo East słynie z „czerwonych” słoni, które pokrywają się czerwoną ziemią podczas kąpieli błotnych, natomiast Tsavo West oferuje malownicze widoki na Chaimu Crater i Mzima Springs, gdzie można obserwować hipopotamy i krokodyle.