Inwestycja mieszkaniowa na elbląskiej ulicy Ofiar Sprawy Elbląskiej – nowa oaza dla mieszkańców

Elbląg, znany przede wszystkim ze swoich zabytków i historycznych ulic, coraz częściej staje się miejscem rozwoju nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych. Jednym z takich miejsc jest ulica Ofiar Sprawy Elbląskiej, gdzie już kilka lat temu miasto wydało pozwolenie na realizację inwestycji. Prace przy budowie rozpoczęły się właśnie w tym roku.

Działka inwestycyjna, położona naprzeciwko General Electric, była dotychczas zabudowana budynkami usługowo-przemysłowymi oraz gospodarczymi przeznaczonymi do rozbiórki. W ich miejsce Goldmar Property (dawniej Prodbud) zaplanowała budynek mieszkalny wielorodzinny. Budynek ma składać się z około 100 mieszkań i posiadać podziemny parking, co wynika z informacji przekazanych przez biuro prasowe Ratusza. Dodatkowo, planuje się stworzenie parkingu naziemnego.

Pozwolenie na realizację tej inwestycji spółka otrzymała w 2021 roku. W tym samym roku radni miasta Elbląga przyjęli uchwałę dotyczącą lokalizacji tej inwestycji, dając zielone światło inwestorowi do skorzystania z ustawy „lex deweloper”.

Projekt inwestycji przewiduje budowę nowoczesnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Na terenie inwestycji planowane są trzy zjazdy z drogi publicznej, dwa wjazdy do podziemnego parkingu, przyłącza mediów, parking naziemny dla samochodów osobowych, w tym dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Przewidziano też ścieżki prowadzące do budynku, tereny rekreacyjne, plac zabaw, a także zieleń i zabudowany śmietnik.

Inwestycja będzie graniczyć ze wschodu z zabytkowym kompleksem dawnej fabryki Zill und Lemke, objętym ścisłą ochroną konserwatorską. Jak podkreślono w uchwale Rady Miejskiej, planowana zabudowa nie wpłynie negatywnie na ten obiekt, a projektowany budynek zostanie oddzielony od obiektu chronionego przez 10 metrów.

Prace budowlane przy tej inwestycji rozpoczęły się na początku bieżącego roku. Inwestycja jest obecnie na początkowym etapie realizacji. Czekamy na odpowiedź dotyczącą terminu zakończenia prac.

Podobne przedsięwzięcia odbywają się również w innych częściach Elbląga, gdzie kilka firm deweloperskich otrzymało zgodę na skorzystanie z ustawy „lex deweloper”. Czekamy na rozpoczęcie inwestycji mieszkaniowych przy al. Tysiąclecia i ul. Bożego Ciała. Natomiast w czerwcu kolejna spółka – MS Group – złożyła wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Winnej.