Scena przy stoliku powraca z "Słoneczną linią" – spotkanie z twórczością Iwana Wyrypajewa w Elblągu

Zaczynając od najbliższego poniedziałku, elbląski teatr będzie gospodarzem spotkań prezentujących dorobek artystyczny Iwana Wyrypajewa, aktora, reżysera i dramaturga rosyjskiego pochodzenia o znaczeniu na scenie zarówno rosyjskiej, jak i polskiej. Wyrypajew urodził się w irkuckim mieście i jest absolwentem kierunku aktorskiego w Irkuckiej Szkole Teatralnej.

Poza tym, zdobył wykształcenie reżyserskie w moskiewskim Instytucie Teatralnym imienia B. Szczukina. W 1998 roku założył w swoim rodzinnym Irkucku teatr studyjny o nazwie „Przestrzeń Gry”, jednak z powodu problemów finansowych i braku wsparcia ze strony lokalnych władz, teatr ten został zamknięty. Wobec tych trudności, Wyrypajew przeprowadził się do Moskwy, gdzie od 2001 roku rozpoczął współpracę z miejscowym „Teatr.doc”.

Jednym z jego najbardziej znanych dramatów jest „Sny”, który przyniósł mu międzynarodową sławę. W 2012 roku otrzymał prestiżową nagrodę Paszport „Polityki” w kategorii „Teatr”. W 2022 roku uzyskał polskie obywatelstwo. Jego prace są prezentowane na scenach na całym świecie i cieszą się niezwykłą popularnością.

„Słoneczna Linia” to jeden z jego najnowszych utworów. Wybitny dramaturg i reżyser tym razem porusza aktualną kwestię budowania komunikacji między ludźmi. Tytułowa 'słoneczna linia’ to pewnego rodzaju granica, która dzieli ludzi. Czy granica ta istnieje między głównymi bohaterami – małżeństwem Barbry i Wernera Soleilan? Czy dostaniemy na to odpowiedź? Przez kilka godzin On i Ona próbują dojść do porozumienia. Czy ich związek przetrwa tę próbę, czy może rozstaną się? Czy nadejdzie spokój? Czy jest możliwe ocalenie każdego związku?