Rozwój Wyspy Spichrzów w Elblągu: budowa biurowca Porta Mare

Biurowiec Porta Mare, zgromadzony w historycznym sercu Wyspy Spichrzów w Elblągu, jest obecnie poddawany budowie. Projekt jest realizowany według założeń Pas Projekt, pracowni architektonicznej z Nadarzyna, jako część programu rządowego Fabryka. Inwestycja ma na celu przekształcenie tej części miasta w nowoczesne centrum biurowe.

Porta Mare oferuje przestrzeń użytkową o powierzchni ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych. Zaprojektowany na pięć pięter, budynek składa się z siedmiu segmentów inspirowanych tradycyjną architekturą Wyspy Spichrzów. Wyjątkowe zastosowanie pomieszczeń obejmuje nie tylko biura, ale również usługi na parterze i hotel na najwyższym piętrze. Budynek będzie dumnie stał przy ulicy Warszawskiej, z widokiem na malownicze nabrzeże rzeki Elbląg, oddzielając przyszłą inwestycję od historycznej starówki miasta.

Cechą charakterystyczną projektu są różnorodne elewacje wykonane z różnych materiałów, niektóre z nich będą pokryte pnączami, co jest zgodne z zaleceniami konserwatora. Na dachu budynku znajdować się mają panele słoneczne, natomiast podziemny parking zapewni miejsce dla około 130 pojazdów.

Projekt przewiduje również rozbudowę nabrzeża, które ma obejmować miejsca do cumowania łodzi oraz specjalnie zaprojektowane obszary dla ogródków gastronomicznych i małych klombów. Planowana jest także budowa zbiornika na deszczówkę do nawadniania. Przewidywany koszt realizacji całego obiektu wynosi około 100 milionów złotych.

Program Fabryka został uruchomiony przez Agencję Rozwoju Przemysłu w połowie 2018 roku. Ma on na celu wspieranie rozwoju miast średniej wielkości poprzez tworzenie wysokiej jakości powierzchni biurowych.