Potężniejsze oświetlenie na wybranych przejściach dla pieszych w Elblągu: fakty i plany na przyszłość

Na terenie naszego miasta podjęto działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa na wybranych przejściach dla pieszych, a konkretnie chodzi tutaj o ich doświetlenie. W pierwszej kolejności wykorzystuje się mocniejsze żarówki, ponieważ wiele lokalizacji uniemożliwia stosowanie innych rozwiązań z powodu specyficznych warunków technicznych.

Zamierzenia te są wynikiem interpelacji złożonej przez radnego Karola Bidzińskiego (KO). Postulował on instalację dodatkowych źródeł światła na już istniejących słupach oświetleniowych. Jako miejsca wymagające interwencji wskazał m.in. przejścia dla pieszych obok CRW Dolinka, pomiędzy parkiem Różanym a Kajków, przy SP 21 na Giermków, skrzyżowanie Traugutta i Kwiatowej, Wiejska przy Przedszkolu nr 21, Rycerska przy placu Słowiańskim, skrzyżowanie Wyszyńskiego i Zamkowej, Beniowskiego z Piłsudskiego, Trybunalska 21, al. Odrodzenia oraz Żeromskiego przy szpitalu i Kościuszko w pobliżu Hotelu Młyn. Jak tłumaczył radny, wiele z tych miejsc to obszary często odwiedzane przez mieszkańców, zlokalizowane blisko szkół, przedszkoli i innych instytucji miejskich.

Na interpelację Bidzińskiego odpowiedział prezydent Michał Missan. Zaznaczył, że na obecną chwilę większość lokalizacji wymienionych przez radnego nie pozwala na montaż dodatkowych źródeł światła, głównie ze względu na odległość słupów oświetleniowych od przejść oraz ich specyfikację. Jednakże, w planach miasta na kolejne lata jest rozbudowa oświetlenia w tych miejscach. W przypadku przejścia dla rowerzystów przy Hotelu Młyn, konieczne będzie doświetlenie poprzez montaż dodatkowej oprawy świetlnej na wysięgniku, co zaplanowano na 2025 r. Do tego czasu prezident Elbląga podkreśla, że w porozumieniu z Energą Oświetlenie zostaną wymienione oprawy na mocniejsze tam, gdzie jest to możliwe. Dodatkowo wspomina o al. Odrodzenia, gdzie znajduje się 11 przejść dla pieszych, które na ten moment nie są planowane do doświetlenia.

Dodatkowo prezydent zwrócił się do mieszkańców z prośbą o kontakt z Departamentem Zarządu Dróg w razie potrzeby podjęcia natychmiastowych działań. Poinformował również, że rozpoczęto prace związane z przycinaniem drzew, co ma na celu lepsze doświetlenie przejść dla pieszych.

Warto pamiętać, że jesienno-zimowy okres charakteryzuje się ograniczoną widocznością na drogach, co jest szczególnie niebezpieczne w mniej oświetlonych rejonach miasta. Jak wynika z analiz, pieszy ubrany w ciemne ubranie jest widoczny dla kierowcy jedynie z odległości ok. 40 metrów. Biorąc pod uwagę, że minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h to ok. 30 metrów, a przy prędkości 90 km/h – nawet 90 metrów, czas reakcji kierowcy jest bardzo krótki. Dlatego policja zachęca do noszenia elementów odblaskowych, które umożliwiają dostrzeżenie pieszego nawet z odległości 150 metrów.