Podwójne świętowanie rocznicy porozumień sierpniowych w Elblągu

Zaskoczenie i pewne zamieszanie spowodowała decyzja prezydenta Elbląga, który postanowił zmienić datę upamiętnienia rocznicy podpisania porozumień sierpniowych na 31 sierpnia. Związkowcy z „Solidarności”, którzy swoje obchody zaplanowali na 29 sierpnia, nie kryli zdziwienia i rozczarowania tym posunięciem.

Grzegorz Adamowicz, przewodniczący elbląskiego oddziału „Solidarności”, wyraził swoje zaskoczenie faktem, że nie zostali oni zaproszeni do współorganizacji uroczystości. Wcześniej, zgodnie z tradycją z poprzednich lat, obchody organizowane przez związek odbywały się zawsze 29 sierpnia. Dzięki temu mogli oni również uczestniczyć w centralnych uroczystościach w Gdańsku.

Jednakże prezydent Elbląga podjął decyzję o zmianie terminu miejskich uroczystości. Jak tłumaczyła rzecznik prezydenta Joanna Urbaniak, decyzja ta została podjęta na wniosek różnych środowisk, w tym sygnatariuszy sierpniowych porozumień. Chcieli oni, aby elbląskie uroczystości odbyły się dokładnie w dniu podpisania porozumień, czyli 31 sierpnia.

W efekcie, w Elblągu dojdzie do dwóch oddzielnych obchodów upamiętniających podpisanie porozumień sierpniowych. 29 sierpnia będą to uroczystości organizowane przez związek „Solidarność”, a 31 sierpnia będą świętować samorządowcy.