Piotr Żywicki kończy kadencję na stanowisku prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu, miejsce to zajmować będzie Jacek Bryl

Zbigniew Ziobro, ustępujący minister sprawiedliwości, podjął decyzję o zakończeniu kadencji Piotra Żywickiego jako prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu. Tym samym, Żywicki nadal będzie sprawował funkcję sędziego, jednak tym razem w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Z kolei na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu został wybrany Jacek Bryl.

W poniedziałek doszło do Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu. W trakcie tego wydarzenia Katarzyna Frydrych, wiceminister sprawiedliwości, miała okazję przedstawić zebranym nowo powołanego prezesa sądu – Jacka Bryla.

Bryl ma 56 lat i wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa Sądu Okręgowego w Elblągu. W kręgach prawniczych jest uznawany za tzw. neo-sędziego. Do marca 2022 roku pracował jako sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu. Następnie został mianowany przez prezydenta RP na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego, po tym jak podpisał list poparcia dla tzw. neo-KRS – instytucji, której istnienie jest kontrowersyjne dla części środowiska sędziowskiego.

Podczas oficjalnej prezentacji nowo mianowanego prezesa Sądu Okręgowego w Elblągu, w obecności przedstawiciela ministerstwa sprawiedliwości, zjawiło się jedynie czterech sędziów z kilkudziesięciu, jak relacjonuje jeden z przedstawicieli Temidy, prosząc o zachowanie anonimowości.

Nowo wybrany prezes Jacek Bryl podjął również decyzję o zmianie rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Elblągu. Zakończył tym samym kadencję wieloletniego rzecznika, sędziego Tomasza Koronowskiego, mianując na to miejsce samego siebie.