Pielęgnacja i nawożenie domowych paproci.

Paprocie to rośliny bardzo często uprawiane w wielu domach. Dzieje się tak, dlatego że ich hodowla jest stosunkowo łatwa, nawet dla osób początkujących. Warto jednak wiedzieć, gdzie je ustawić, a także jak pielęgnować te rośliny, aby stanowiły ozdobę parapetu na wiele sezonów. Poniższe wskazówki z całą pewnością mogą okazać się pomocne we właściwej pielęgnacji paproci.

Gdzie ustawić paprocie?

Paprocie zdecydowanie najlepiej rosną w temperaturze pokojowej. Należy jednak pamiętać, że rośliny te są niezwykle wrażliwe na przeciągi, a także na ustawienie ich przy źródłach ciepła. Paprocie źle znoszą zbyt wysoką temperaturę, a także zbyt dużą wilgotność podłoża. Bez wątpienia rośliny te najlepiej czują się umiejscowione przy północnym lub wschodnim oknie. Paprocie powinny być umieszczone w zacienionym miejscu. W odróżnieniu od innych rośli czują się w takich przestrzeniach znacznie lepiej. Rośliny te nie powinny być wystawiane na działanie promieni słonecznych, gdyż mają one szkodliwy wpływ na liście paproci.

Jak podlewać paprocie?

Paprocie ze względu na drobne liście potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Podłoże tych roślin powinno być lekko wilgotne. Pamiętaj jednak aby nie było ono zbyt mokre. Paprocie należy podlewać regularnie w umiarkowany sposób. Co więcej, warto pamiętać także o zraszaniu liści, gdyż paprocie lubią wysoką wilgotność powietrza. Ponadto rośliny te warto nawozić odpowiednimi preparatami, które dostarczą składniki pokarmowe. Najlepiej sprawdzą się nawozy do paproci, które znajdziesz w sklepie Egarden. Co więcej, w ofercie sklepu znajdują się także nasiona warzyw, a także płotki ogrodowe plastikowe.

Podłoże i przesadzanie paproci

Rośliny te nie wymagają częstego przesadzania. Najlepiej, gdy zostaną umieszczone w przyciasnych doniczkach. Ponadto paprocie najlepiej przesadzać w okresie wiosennym. Warto wiedzieć, że najlepsza gleba dla paproci to lekko kwaśna, próchnicza i przepuszczalna. Aby rośliny te lepiej się rozwijały, podłoże można zmieszać z torfem. Rozmnażanie paproci odbywa się przez ich podział.

Jak pielęgnować paprocie?

Właściwa pielęgnacja paproci jest bardzo ważna. Tutaj trzeba zadbać o usuwanie suchych listków. Należy to robić w delikatny sposób, gdyż rośliny te źle reagują na dotyk. Nadmierne dotykanie paproci może doprowadzić do uschnięcia całych pędów. Ponadto rośliny te źle reagują na przeciągi. Nie powinno umieszczać się ich także w pobliżu źródeł ciepła. Mogą być umiejscowione w pobliżu sprzętu elektronicznego, gdyż wydzielane promieniowanie nie szkodzi tym roślinom.

Paprocie to bardzo popularne rośliny uprawiane w wielu domach. Co więcej, ich pielęgnacja nie jest skomplikowana i wymaga przestrzegania zaledwie kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim paproci nie należy umieszczać w miejscach za bardzo nasłonecznionych. Lepiej sprawdzi się półcień. Ponadto rośliny te źle reagują na przeciągi, a także na umiejscowienie ich w pobliżu źródeł ciepła. Paprocie nie lubią być także dotykane. Ponadto częste przesadzanie paproci nie jest wskazane.