Oszustwo na masową skalę w sieci: Elblążanin skazany za wyłudzenia na 408 tysięcy złotych

Decyzją Sądu Okręgowego w Elblągu, Dariusz S., w wieku 58 lat, został skazany na karę pozbawienia wolności trwającą rok i sześć miesięcy. Wyrok jest wynikiem prowadzonego śledztwa dotyczącego oszustw na dużą skalę, które mężczyzna przeprowadził przez sklep internetowy, który założył. W sumie liczba pokrzywdzonych wynosiła aż 502, którzy stracili ogółem 408 tys. zł.

Sklep internetowy, za pomocą którego Dariusz S. realizował swoje nielegalne praktyki – zgodnie z zarzutami prokuratury miało tam dochodzić do prania brudnych pieniędzy – był czynny od 12 kwietnia 2021 do ostatniego dnia maja tego samego roku. W ciągu zaledwie półtora miesiąca, narzekańca udało się oszukać wspomniane wcześniej 502 osoby. Sprawa została skierowana do sądu przez Prokuraturę Okręgową w Elblągu w listopadzie ubiegłego roku.

Dariusz S. został obarczony zarzutem znanym z artykułu 299 kodeksu karnego, mówiącym o praniu brudnych pieniędzy – wyjaśnia Ewa Ziębka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu. Oskarżony miał otworzyć na swoje personalia trzy konta bankowe, po czym umożliwić innym niezidentyfikowanym osobom dostęp do tych kont. Następnie, na te konta wpływały środki płatnicze pochodzące z oszustw. Wszystkie te czyny, zgodnie z art. 286 par. 1 kodeksu karnego, miały miejsce za pośrednictwem fikcyjnie działającego sklepu internetowego stworzonego przez Dariusza S.

Zgodnie z informacjami rzeczniczki Prokuratury Okręgowej w Elblągu, Ewy Ziębki, wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu w sprawie Dariusza S., brzmi: rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności.